Ultimate magazine theme for WordPress.

Kadınların Arkadaşlığı ve Erkeklerin Arkadaşlığı Arasındaki 6 Fark

0 380

Kadın ve erkekler birbirlerinden oldukça farklı zihin yapısına sahipler. Sosyal hayatlarından bireysel tavırlarına kadar her durumu etkileyen bu farklılıklar arkadaşlıklarında da kendini gösteriyor. Kadın yapısı gereği daha dışa dönük bir profil çizer. Bu yüzden kadınlar arkadaşlarına karşı daha açık ve paylaşım konusunda daha esnektirler. Meraklı yapıları sayesinde hem kendi iç dünyalarını arkadaşlarına açma konusunda cömert hem de arkadaşlarının sorunlarını çözme konusunda inatçıdırlar. Erkekler ise gerçekten önemli bir sorun olmadığı takdirde arkadaşlarının özel dünyasına girmeyi tercih etmezler.

Erkeklerin arkadaşlığında kelimelere gerek yok

Erkeklerin arkadaşlıkları ise kadınlara nazaran daha yüzeysel olarak kabul edilmektedir. Ancak paylaşımlardaki bu yüzeysellik bağlılık söz konusu olduğunda kadınlardan daha yüksek seviyelere çıkar. Çünkü erkekler arasında kadınların diğer kadınlara duyduğu kıskançlık ve kompleks gibi olumsuz duygular daha az yaşanmaktadır. Paylaşım ne kadar sınırlı olursa olsun erkekler birbirlerini kollama ve gerçek anlamda birbirlerine ihtiyaç duydukları anlarda yanlarında olma gibi eylemleri daha sık gerçekleştirirler.

Duyguların arkadaşlıktaki etkisi

Kadınların duygusal yapısı sosyal hayatta bazı durumlarda onlara artı getirirken bazen gereksiz tepkilere yol açıp iletişimi kesebilecek kadar etkili olabilir. Duygularını uç seviyelerde yaşamaktan korkmayan kadınlar için sevgi söz konusu olduğunda özveriler de üst seviyede olacaktır. Aksi durumda da negatif duygular arkadaşlığı bitirmenin yanında kadının kendi psikolojisine de zarar verebilecek kadar etkilidir. Kadınların arkadaşlığı bu yüzden gel gitler ile dolu olabilir.

Cinsiyet farklılıkları arkadaşlıkta da devam ediyor

Kadın arkadaşlığı ve erkek arkadaşlığı arasındaki fark kullanılan kelimelere de yansır. Kadınlar iletişimde sınır tanımadıkları için arkadaşlarını aile olarak görürler. Erkekler ise sırlarını paylaşmayı bir kenara bırakıp genelde sadece keyifli zaman geçirmek için arkadaş arayacaklardır. Kötü olarak adlandırdığı günlerde ise genelde içlerine kapanmayı tercih ederler. Oysa kadın sadece iyi günde değil kötü günde de arkadaşa ihtiyaç duyar. Kadınların erkeklere göre farkı kadınların rol yapma yeteneklerinin daha gelişmiş olmasıdır. Bir erkek sevmediği biri ile bir arada olmak istemez. Bu kişiye arkadaş olma şansı vermez. Ancak kadın sevmese bile o kişiye arkadaş gibi davranıp farklı beklentilerini karşılayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.