Ultimate magazine theme for WordPress.

İlişkilerde Güven

0 226

Son zamanların en çok tartışılan konusu güvenmek…

İnsanlara nasıl güvenmemiz gerektiğini sorguluyoruz ya da neden güvenmememiz gerektiğini. Burada temel konu kişinin  benliği ile bütünleşerek kendine güvenmesi. Anne rahminde başlayıp bir iki yaşa kadar devam eden ilgiler sonucunda bireyde güven duygusu oluşur ve sonraki hayatını bu benliği yönetir. Özellikle çoğu iki sevgili arasında güven problem kendini göstermekte ve içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Peki  güven tam olarak nedir?

Güven nedir?

Güven, sevdiğin kişiden uzak olduğunda onun arkasında olduğunu hissettirmektir, onu koşulsuz kabul ettiğini göstermektir. Seni mutsuz edecek bir şey yapsa da, seni üzecek bir davranışta bulunsa da mutlaka mantıklı bir sebebi vardır diyebilmektir. Kısacası karşıdaki kişiye beslenen sadakat duygusudur. Birbirinizi içten bir şekilde seviyorsanız, birbirinize karşı sorumluluklarınızın olduğunu bilip bunları hayata geçirebiliyorsanız ve en önemlisi onu kendi parçanız gibi hissedip, sadakat duyuyorsanız bu ilişkide güven problemi yok demektir. Bu çember içerisine girdiğinizde kendinize kaptıracak ve kapılarınız sonsuz huzura açılacaktır. Evli çiftler ya da sevgililer her zaman sorunlar yaşadıklarından, mutlu bir ilişkisi olmayıp güven problemi yaşadıklarından yakınırlar. Aslında güvenilir olmayan insanlarda belli başlı özellikler vardır. Bunları bildiğimizde karşıdaki kişiyi daha iyi çözümleriz.

Güven vermeyen insan özellikleri nelerdir?

  • Karşıdaki kişiye kendini inandırmak için sürekli açıklama yapmak,
  • Konuşurken göz teması kurmaktan çekinmek,
  • Anlattığı şeylerde mübalağa sanatını kullanmak(abartma),
  • Dikkat çekmemek için her şeyi onaylar şekilde konuşmak

Peki güven problemini nasıl çözeriz?

Kendin gibi davran. Karşıdaki kişi üzülür düşüncesiyle onu kırmamak için olayları yumuşatarak ya da değiştirerek anlatmayın. Her iki tarafta birbirine karşı dobra olursa bir anlık üzülse de güven tohumları ekilmeye başlar. 

Sevdiğinize onu koşulsuz kabul ettiğinizi gösterin ve onun hoşlanacağını bildiğiniz, gerçekten hissettiğiniz duygularınızı ifade edin. Empati kurun ve sevdiğiniz kişi sizi rahatsız eden davranışlarda bulunuyorsa neden böyle yaptığını anlamaya çalışın, kendinizi bir an onun yerine koyarak düşünün. Çevresine bakın, insanlar sevgilinize güveniyor mu? Bu konu üzerinde düşünmeye ne dersiniz? Çevresi tarafından güvenilen biriyse ve siz güvenmiyorsanız biraz düşünmeye ihtiyacınız olacaktır. Sorunun kimde olduğunu çözmeye çalışın. Bu uygulamalar basit ama etkilidir, zamanla problemlerinizi çözecek ve güven problemini yenmeyi başaracaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.