Ultimate magazine theme for WordPress.

Hamilelikte ilk 3 Ay Nasıl Geçer? Hamilelikte İlk 3 Ay Cinsellik

0 154

Hamilelikte cinsellik son derece merak konusudur. Hamilelikte anne adaylarının yaşadığı değişiklikler her dönem farklılıklar gösterir. Anne baba adaylarının merak ettiği konulardan biride hamilelikte cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceğidir. Peki hamileliğin ilk üç ayı nasıl geçer? İlk 3 ay cinsellik yaşanabilir mi? İşte cevapları…

Anne adayları ilk aylarda bulantı, kusma, kokuya hassasiyet, yorgunluk ve meme hassasiyeti gibi birçok belirtileri bu dönemde yaşarlar. Hamileliğin bu aşamasında hormonal değişikliklere bağlı olarak; fizyolojik adaptasyonlar, ağrısı, bacak krampları, nefes darlığı ve aşırı kalp atışı gibi belirtilerle sonuçlanıyor. Anne adaylarının en hafif kokuya bile tahammülleri olmuyor.

İlk kez gebelik yaşayanlar tecrübesiz oldukları için ilk dönemlerde endişeye kapılabilirler. Duygusal değişimler, bedenin bebeğin gelişmesiyle alacağı görüntü ile ilgili olumsuz düşünceler erken gebelik döneminde sık yaşanan durumlardır.  Bazı anne adayları gebelikte cinsel ilişkinin kendilerine ve bebeklerine zarar vereceğini düşünürler. Bu bedensel ve psikolojik değişimler yüzünden anne adayları gebelik esnasında cinselliğe olumsuz bakarlar ve cinsel ilişkiye girmek istemezler.

İLK 3 AY CİNSELLİK YAŞANIR MI?

Doktor düşük riskini azaltmak için ilk 3 ay cinselliğe girmeyi yasaklarlar. İlk 3 ay gebelik belirtileri yoğun yaşanır ve anne adayının libidosu azalır. Ancak az da olsa bazı kadınlarda bu dönemlerde cinsel istek artabilir.

Gebeliğin ilk 3 ayı hariç son aya kadar anne adayı rahat edecek şekilde cinsel ilişkiye girilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.