Ultimate magazine theme for WordPress.

Hamileler için Uygun Olan 4 Yoga Pozu

0 397

Hamilelikte Yoga

Hamile kalmak, haftalık yoga dersinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aslında, hamilelik sırasında aktif kalmanın yararları çok büyüktür ve hamileliğiniz sırasında yoga yapmak harika bir seçenek olabilir. Hamilelik sırasında yoga, enerjinizi artırabilir ve gevşemenize, stres atmanıza, meditasyon yapmanıza, egzersizlerinizde daha dikkatli olmanıza ve bebeğiniz büyüdükçe vücut bilincinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak bir yoga hareketlerini uygulamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şeyden bahsedecek olursak;

Önce doktor kontrolü

Doktorunuzun Onayını Alın

Egzersiz programınızı doktorunuzla tartıştığınızdan ve doğru egzersizleri yaptığınızdan emin olun.

Aşırı gerilmekten kaçının

Hamile kaldığınızda, vücudunuz “relaxin” adında bir hormon üretir; bu, adından da anlaşılacağı gibi bağların gevşemesine yardımcı olarak bebeğin pelvisinizden doğmasını sağlar. Bu sadece pelvisinizin etrafındaki kasları değil tüm vücudunuzu etkiler. Bu nedenle hareket alanınızı sınırlandırın sizin için iyi hissettiren ve asla acı verici olmayan bir aralıkta hareket edin.

Eğitmeninizle sohbet edin

Bir yoga sınıfı ararken eğitmenin belirli bir doğum öncesi yoga sınıfına katılıp katılmadığını araştırın ve eğitmeninizle sürekli etkileşim halinde olun.

Hamileler İçin Uygun Olan 4 Yoga Pozu

Artık hamilelik sırasında yoga yapmadan önce izlenecek bazı kuralları anladığınıza göre sizin ve bebeğiniz için güvenli olan en iyi doğum öncesi yoga pozlarından 4 tanesi hakkında bilgiler verebiliriz.Ancak hamilelik ilerledikçe eğitmeninize danışarak yoga pozları için değişikler yapmayı unutmayın.

Yoga hareketleri
Cat Cow (Kedi İnek Kombinasyonu)

Cat Cow (Kedi İnek Kombinasyonu)

Bu poz hamileliğin her aşaması için güvenli bir egzersizdir ve omurganızı uzatırken tüm kaslarınızı güçlendirmek için harikadır. Bu egzersizi kullanarak karnınızı gerdirmeye yardımcı olun ve bu egzersiz esnasında derin karın solunumu yaptığınızdan emin olun.

Islamic woman doing yoga in the room
Warrior II (Savaşçı II)

Warrior II (Savaşçı II)

Hamileliğin tüm trimesterleri için güvenli olan bu poz omurganızı uzatırken ve yanlarınızı açarken bacaklarınızı ve göbeğinizi güçlendirmek için iyi bir pozdur. Kasık bölgenizde veya kalçalarınızın önünde (muhtemelen üçüncü trimesterde) rahatsız edici bir çekiş yaşamaya başlarsanız ilk önce hareket alanınızı azaltmayı deneyin. Hala herhangi bir rahatsızlık yaşıyorsanız hamileliğinizin geri kalanında Warrior 2’yi sonlandırın.

Urdhva Dhanurasana pose
Bridge Pose (Köprü Pozu)

Bridge Pose (Köprü Pozu)

Birçok kadın bu pozu kalçalarını açmak ve bağ dokusunu güçlendirmek için seviyor. Sırtınızda rahat hissetmediğiniz sürece tüm trimesterler için güvenlidir. İpucu: Yan tarafınızdan başladığınızdan emin olun sonra sırtınızı döndürün vücudunuzu köprü pozuna getirin.

King Pigeon Pose
King Pigeon Pose (Kral Güvercin Pozu)

King Pigeon Pose (Kral Güvercin Pozu)

Kalça ve bacaklarınızda yer alan kaslar için harika bir seçenektir. Güvercin pozunu yaparken hafif bir şekilde uzanmayı ve başınızın üstünden uzamayı düşünün. Bu kaslarınıza daha fazla destek vererek kalçalarınızın daha derine açılmasını sağlar. Bu poz hamileliğin tüm trimesterleri için güvenli olsa da karnınız büyüdükçe kalçalarınızın altına bir yastık yerleştirerek bu harekette değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.