Ultimate magazine theme for WordPress.

Hamile Kalmak için Ne Yapabilirim?

0 324

Bazı çiftler uzun yıllar çocuk sahibi olmak istedikleri halde arzularına ulaşamazlar ve zamanla yıpranırlar. Hiç korunmadıkları halde 1 yıl içerisinde hamile kalamayan kadınların doktora başvurmaları önerilmektedir. Bu süre uzun süredir evli olan ya da ileri yaşta olan çiftler için daha kısa tutulabilmektedir.

Hamile kalmak için yumurtlama hesaplanmalıdır

Hamile kalabilmenin tek şartı sperm ve yumurtanın buluşması ve açık tüplerden geçerek rahime yerleşmesidir. Bunun için öncelikle kadının yumurtlama günlerini hesaplaması gerekmektedir. Yumurtlama günü adet düzen aralığından 14 rakamının çıkartılması sonucunda bulunmaktadır. Düzenli adet gören kadınlar 10 – 18. Günler arası yumurtlamaktadır. Adet günü 1. Gün olmak üzere 10. Günden itibaren düzenli cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı artacaktır. Bazı doktorlar gün aşırı ilişkiyi savunmaktadır. Bunun nedeni ise sperm kalitesinin düşmesini engellemektedir.

Cinsel ilişki sonrası hemen kalkmamak

Cinsel ilişkiye girdikten sonra hemen ayağa kalmak spermlerin bir kısmının dışarı çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle cinsel ilişki sonrasında kadınlar ayaklarını biraz havada tutarlarsa hamile kalma olasılıklarını arttırabilirler.

Yumurtlama (ovulasyon) testleri

Gebelik testleri gibi yumurtlama testleri de bulunmaktadır. Her gün aynı saatte yumurtlama testi yapılarak pozitifi gördükten sonra cinsel ilişkiyi sıklaştırmak hamile kalma ihtimaline bir hayli arttırmaktadır. Yumurtlama testi tekrar negatif çıkana kadar gün aşırı cinsel ilişkiye girilmesi önerilmektedir.

Ne zaman Doktora Başvurulmalı?

Doktora başvurma zamanını en doğru çiftler karar vermektedir. Bu zaman dilimi yaşa, kaç yıllık evli olunduğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Doktora başvurulduğunda muayene ve birtakım testler istenmektedir. Genel olarak adetin 2. Ya da 3. Günü doktora başvurulması gerekmektedir. Bunun nedeni bazı hormonların o dönemde tespit edilmesidir. Doktor kadında her hangi bir sorun görmez ise erkekten sperm testi de isteyebilmektedir. Öncelikle yumurta takibi yapılmakta ve yumurta geliştiğinde çatlatma iğnesi uygulanmaktadır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra çiftlerden cinsel ilişkiye girilmesi istenmektedir. Yumurta takibi birkaç ay denenmesine rağmen herhangi bir sonuç alınamadıysa ve  kadının tüpleri açık ise aşılama ve tüp bebek tedavisine geçilmesi doktor tarafından önerilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.