Ultimate magazine theme for WordPress.

Grip Nedir? Türleri ve Belirtileri Nelerdir?

0 147

Grip Nedir Türleri Belirtileri Nelerdir?

Grip, influenza virüsünün neden olduğu hızlı bulaşabilen ve hemen hemen her insanı etkileyen bir virüstür. Üç farklı grip virüsü türü vardır: influenza A, B ve C, türlerinin hepsi insanlarda hastalığa neden olur.

İnsanlar yılın herhangi bir zamanında grip olabilirler, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kuzey Yarımküre ‘de grip mevsimi erken ilkbaharda görülür. Grip aktivitesi tipik olarak Aralık ve Mart arasında zirve yapar.

Her yaştan insan hasta olabilir. Bununla birlikte, çocuklar, yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar daha hassastır ve ciddi komplikasyonları geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Grip Hastalığının Nedenleri

Grip virüsünün birçok farklı türü vardır ve sıklıkla mutasyona uğrarlar. Grip kolayca yayılan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük ve hapşırma ağızdan ve burundan damlacıklar çıkaracak kadar güçlüdür.

Grip, kişisel temastan (el sıkışma veya sarılmalar), tükürükten (öpüşme veya içki paylaşma yoluyla) ve kirli yüzeylere (kapı tokmağı veya musluklar) dokunarak da bulaşabilir.

Bir başkası bu solunum damlacıklarını soluduğunda veya kontamine olan herhangi bir nesneye dokunduğunda ve burun, ağız veya gözlerine dokunduğunda, virüs yayılır.

Semptomların ortaya çıkmasından sonraki 5 güne kadar grip virüsü bulaşıcıdır. Buna sahip olduğunuzu bile bilmeden gribi yaymanız da mümkündür.

Belirtileri Nelerdir?

Grip tipik olarak dört ila beş gün sürer, ancak semptomlar iki ila yedi gün arasında bir sürebilir.  Bazı grip semptomları, aşağıdakiler dahil soğuk algınlığı semptomlarına benzer olabilir:

 • Tıkanıklık (gripten daha az yaygın)
 • Öksürük
 • Burun akıntısı veya havasız burun
 • Kaşıntılı veya sulu gözler
 • Boğaz ağrısı
 • Yorgunluk
 • Düşük ateş

Bununla birlikte, soğuk algınlığı ve grip semptomları arasındaki anahtar fark şiddettir. Soğuk algınlığı kendini belli ederek gelir ve etkisi birkaç günde yavaş yavaş artar.

Belirtiler sizi oldukça kötü hissettirebilir, ancak genellikle hayatınızı bozacak kadar şiddetli değildir. Grip, bir defada size vurur ve tamamen sizi siler, böylece günlük rutininiz de etkilenir.

Grip ortak belirtileri şunlardır:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Vücut ağrıları
 • Aşırı yorgunluk

Nezle olabileceğinizi düşünüyorsanız ve siz veya maruz kalacağınız birinin komplikasyon riski altında olduğunu düşünüyorsanız, semptomlar ortaya çıkar çıkmaz sağlık uzmanınıza danışın.

Bir grip testi yapabilir veya belirtilerinize dayanarak sizi teşhis edebilir ve sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyebilir.

Grip A

Grip, aslında yüzlerce farklı türe sahip bir virüstür. Virüs sıklıkla mutasyona uğrar, ancak türler üç ana kategoriden birine (A, B veya C) ayrılır. Grip A, insanlarda en sık hastalığa neden olan gruptur.

 

Tüm influenza A virüsleri ayrıca H ve N alt tiplerine ayrılır. Bu nedenle, “H # N #” (H1N1 gibi) olarak tanımlanan herhangi bir influenza virüsü, bir influenza A virüsüdür.

16 H alt türü ve dokuz N alt türü vardır, ancak yalnızca üç kombinasyon insanlarda gerçekten bulaşıcı hastalıklara neden olmuştur. Diğer kombinasyonların diğer türleri (kuşlar ve domuzlar gibi) enfekte olduğunu göstermiştir. Ancak yaygın insan enfeksiyonlarına neden olmamıştır. İnsanlarda hemen hemen tüm grip salgınlarına neden olan üç kombinasyon H1N1, H2N2 ve H3N2’dir.

Bu alt tiplerde bile, grip virüsü her yıl değişebilir. Bu nedenle influenza virüsleri ayrıca şu şekilde de adlandırılır:

 • Menşei ev sahibi (domuz, tavuk vb. Veya insan menşeli)
 • Menşe coğrafi konumu (Hong Kong, Alberta, vb.)
 • Gerilme numarası
 • Keşif yılı (veya izolasyon)

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) influenza virüsünün yeni bir türünü adlandırdıklarında, grup (A, B veya C) grubuyla başlarlar, sonra konağın yerini listeler. Parantez içindeki kökeni, gerilme sayısı, keşif yılı ve HN alt tipi gibi.

İnfluenza A virüsünün bir örneği şöyle görünür:

A / ördek / Alberta / 35/76 (H1N1)

Bu, 1976’da Alberta, Kanada’da 35. türde tanımlanan ördek kökenli bir virüsü gösterir.

Grip A Tarihi

Modern tarihteki tüm büyük grip salgınları influenza A virüslerinden kaynaklanmıştır. 1918 pandemik İspanyolca olarak bilinen bir H1N1 virüsünün neden olduğu. 1957 gribi salgını -aynı zamanda Asya gribi olarak da bilinir-

H2N2 virüsünün neden olduğu. Hong Kong gribi olarak da adlandırılan 1968 salgınına H3N2 virüsü neden olmuştur. Sonunda, 2009 salgını -domuz gribi adı verilen- yeni bir H1N1 virüsüne neden oldu.

Grip Aşılarında İnfluenza A

Mevsimsel grip aşısı genellikle influenza A ve b ye göre yapılır. Fakat yıldan yıla virüs türleri değişiklik gösterdiği için, aşılarda da değişiklik olabilir.

Grip B Aşısı

Grip B daha az yaygındır, ancak yine de mevsimsel grip salgınlarına neden olmaktadır. Bir veya iki influenza B türü, insanları gelecek grip mevsiminde hastalığa yol açabileceğine inandıkları tiplerden korumak için her yıl mevsim gribi aşısına dahil edilir.

Dört değerli grip aşısı iki farklı influenza B tipi içerir ancak geleneksel üç değerli grip aşısı yalnızca bir tane içerir.

İnfluenza B, İnfluenza A gibi alt tiplere ayrılmaz, ancak bireysel tiplere bölünür.

Grip B Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Sizi nasıl etkilediklerine gelince, influenza A ve B arasında fazla bir fark yoktur; biri diğerinden daha az ya da çok şiddetli değildir.

En büyük fark, nasıl sınıflandırıldıkları ve salgınlara neden olma potansiyelleri ile ilgilidir. Grip B mevsimsel grip salgınlarına neden olabilir, ancak Grip A salgınlarından daha az görülür.

Grip Tedavisi var mı?

Grip için tedavi yoktur. Tamiflu gibi, hastalık süresini kısaltmaya yardımcı olabilecek bazı reçeteli antiviral ilaçlar vardır. Ancak, Tamiflu yalnızca belirtilerin başlamasından sonraki ilk 48 saat içinde alındığında etkilidir. Doktorunuz bu ilaçların sizin için uygun olup olmadığını belirleyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.