Ultimate magazine theme for WordPress.

Göz Farı Kullanımında Profesyonellik

0 375

Göz Farı Kullanımında Profesyonel Gibi Uygulama Yapın

Yüz makyajınız ne kadar kusursuz olursa olsun, göz makyajınızda yapacağınız en küçük hata işlerin yolunda gitmemesine neden olabilir. Bu nedenle göz farı kullanımı hakkında derlediğimiz bu yazıya bakmanızda fayda var.

Göz Makyajı İçin İhtiyacınız Olacak Malzemeler

 • Nemlendirici
 • Göz kremi
 • Göz makyajı bazı
 • Göz farı
 • Göz farı uygulamak için fırça
 • Eyeliner
 • Göz kalemi
 • Rimel

Fırça Çeşitleri

Farklı fırçaların farklı işlevleri vardır. Biri göz farı sürmek diğeri karıştırmak, bir başkası ise alt kirpik çizgisini dışarıda tutmak için kullanışlı olabilir.

Düz Fırça

Bu fırça, göz kapağına ve alt kirpik çizgisinin altına göz farı uygulamak için kullanılabilir. Ürünü göz kapağı üzerinde sabit tutabilmek için en uygun fırçadır. Ayrıca parlak bir pigment uygulamak istediğinizde son derece kullanışlıdır.

Kalem Fırça

Kalem fırça, ürünü alt kirpik çizgisine uygulamak için kullanılır. Bu alt kirpik çizgisini dışarıda bıraktığınızda veya yumuşak bir görünüm oluşturmak istediğinizde mükemmel sonuç verir. Gözün dış köşelerini yoğunluk eklemek istiyorsanız yine bu fırçayı tavsiye ederiz.

Sert Bombeli Fırça

Bu fırça renkleri uygulamak ve karıştırmak in mükemmeldir. Birden fazla renk kullandığınızda ve gölge farklılıklarını ortadan kaldırmak ya da yumuşak bir geçiş oluşturmak istediğinizde özellikle önerilir.

Kabarık Bombeli Fırça

Kabarık bombeli fırça harmanlama ve karıştırma işlemleri için çok uygundur. Bir gölgeden diğerine kusursuz göz farı geçişi yapmanıza yardımcı olur. Zorlu hatların yumuşayarak yayılmasına yardımcı olur ve geçişin pürüzsüz olmasını sağlar.

Göz makyajı yapmadan önce göz şekli analiz edilmelidir. Göz bölgesi; kapak, kıvrım ve kaş kemiğinden oluşur. Bu alanların her birinde hangi gölgeyi veya dokuyu kullanacağınızı bilmeniz önemlidir.

Göz Farı Uygulaması

1. Göz Çevresini Hazırlayın

Göz çevresini hazırlamak çok önemlidir. Öncelikle göz çevresindeki alanı temizleyerek başlayın. Bir nemlendirici veya göz kremi sürün. Daha sonra göz çevresine, göz makyajı bazı uygulayın. Böylece makyajınız daha uzun süre dayanır ve kusursuz sonuç verir.

Ayrıca gözünüzün çevresine cilt tonunuza uygun bir kapatıcı da kullanabilirsiniz. Kapatıcıyı bir fırça ile uygulayın. Şeffaf veya saydam bir tozla kapatın. Bu işlem göz bölgesindeki cildin kırışmasını önler. Ayrıca renklerin daha iyi oturması için temiz bir taban oluşturur.

2. Göz Farı Seçimi

Göz makyajı yapmadan önce göz şekli analiz edilmelidir. Göz bölgesi; kapak, kıvrım ve kaş kemiğinden oluşur. Bu alanların her birinde hangi gölgeyi veya dokuyu kullanacağınızı bilmeniz önemlidir. Göz kapağı ve kaş kemiği üzerinde ışıltılı / parlatıcı gibi dokuları ve uygulayacağınız mat dokuları son kat olarak kullanın.

İpucu: Göz gölgesi için kullandığınız tonlardan, daha koyu tonları kullanın.  Gözleri açmak için göz kapaklarının ortasındaki açık tonları kullanın. Göz kapağı üzerine uygulayacağınız rengi düz bir göz farı fırçasıyla sürerek başlayın. Açık tonlar göz kapağını belirgin hale getirir. Uygulamayı merkezden başlatın ve ardından hem iç, hem de dış köşelere doğru kaydırın. Rengi kapakta eşit olarak uygulayın ve yoğunluğu dağıtın.

3. Koyu Gölge Kullanımı

Göz şeklini tanımlamak için koyu bir göz farı gölgesi kullanın. Bunun için siyah, koyu gri, koyu mor gibi gölgeleri uygulayın. Gözün dış köşesinden başlayarak ‘’V’’ yapın. Renk daha yumuşak görünmeye başlayıncaya kadar göz farı karıştırma fırçasıyla karıştırmaya devam edin. Kaş kemiğini vurgulamak için, ışıltılı dokularda daha açık tonlar kullanın.

4. Gözleri Çerçeveleyin

Göz makyajını etkileyici hale getirmek için alt kirpik çizgisine bir kalem kullanın. Bir duman etkisi istiyorsanız, bu çizgiyi kalem ya da fırça ile dağıtın.

İpucu: Gözlerin alt kenarlarına beyaz ya da bej renkli bir göz kalemi kullanmak, daha büyük ve parlak görünmelerini sağlamanın en iyi yoludur.

5. Gözleri Belirginleştirin

Gözleri belirginleştirmek için gözün dışına göz kalemi sürün. Dış köşeden başlayın ve yavaş yavaş küçük vuruşlar uygulayarak içe doğru çekin.

Göz Makyajınızın Bozulmasından Endişe mi Ediyorsunuz?

 • Göz makyajınızın bozulmasını ve lekelenmesini önlemek için iyi bir göz farı bazına yatırım yapın.
 • Krem bazlı bir göz farı kullandıysanız kıvamını bir toz taban ile ayarlayın.
 • Makyajın dağılmaması için jel veya su geçirmez bir eyeliner kullanın.
 • Öncelikle göz makyajınızı bitirin daha sonra, yüz makyajınıza geçin böylece göz makyajınızda hata yaptıysanız, yüz makyajınızı bozmadan kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Gözlerinizin dış köşesine ‘’V’’ şekli çizmekte zorlanıyorsanız dış köşeye göz kalemi ile kare çizin ve keskin kenarlardan kaçınmak için hemen karıştırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.