Ultimate magazine theme for WordPress.

Fazla Çalışmak Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?

0 309

Günümüz şartlarında insanlar mesleklerinin yanısıra geçinebilmek ve ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilmek için ek iş yaparak ya da mesaiye kalarak daha fazla çalışmaktadır. Çalışmayı sadece iş hayatı olarak görmekte doğru bir durum değildir. Çalışmak, her alanda olabilecek ve kişi hangi alanda emek veriyorsa o alanda başarılı olmasını sağlayacak bir durumdur. Çalışmanın beraberinde başarıyı getirdiği bir gerçektir. Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da bir eylem ya da durumun fazla yapılmasından kaynaklı olumsuz bir durum ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple insanlar fazla çalıştıklarında karşılaşabilecekleri olumsuz durumları göz önünde bulundurmalı ve fazla çalışmak sağlığınızı nasıl etkiliyor? Sorusunu kendisine sormalıdır.

Fazla Çalışmanın Fiziksel Bakımdan Etkileri

Bir canlının iyi ya da kötü bir durumda olduğunu direkt olarak fiziksel görünümünden anlayabiliriz. Çünkü yorgunluk, bitkinlik, mutluluk gibi daha pek çok duygu fiziksel olarak belli olmaktadır. Bu sebeple fazla çalışmanın etkilerini de fiziksel durumunuzdan anlamanız veya karşınızdaki kişinin algılaması mümkündür. Çalışma alanınız iş veya eğitim amaçlı olsa da fiziksel olarak hissedilebilmektedir. Fazla çalışmak insanı uykusuz bırakabileceğinden fiziksel olarak da yorgun bir görünüm sağlamaktadır. Ayrıca çalışırken yorulacağınızdan bitkin bir görünümünüz olabilir.

Fazla Çalışmak Ruhsal Sağlığı Nasıl Etkiler?

Fazla çalışmanın fiziksel olarak etkileri direkt kişi üzerinde belli olduğundan daha önemli bir durummuş gibi algılanabilir. Fakat fiziksel yorgunluk kadar zihinsel yorgunlukta oldukça önemlidir. Fazla çalışmak insanın sadece bir durum üzerinde yoğunlaşmasını sağlayacağından kişi anlamasada oldukça fazla yoracaktır. Ayrıca bu çalışma temposu sürekli olarak devam ederse kişiyi depresyona ya da çeşitli sağlık sorunlarına sürükleyebilir. Bu sebeple çalışma saatlerinin iş ortamında bitirilmesi ve kişinin kendine vakit ayırabilmesi oldukça önemlidir

Çalışma Süresi ve Uyku İlişkisi

Uyku, insanın dinlenebileceği en önemli zamandır. Kişi uyku halindeyken tüm bedeni rahatlar ve dinlenir. Uyumak hem fiziksel hem de ruhsal sağlık açısından oldukça önemli ve değerli bir zaman dilimidir. Bu sebeple uyku için ayırdığınız vakti çalışmaya harcamamalısınız. Aksi halde gem uyku düzeniniz hem de sağlığınız bozulur. Ayrıca çalışmanızdan verim alamazsınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.