Ultimate magazine theme for WordPress.

Erkeklerin Yalan Söylediğini Anlamanın Yolları 

0 315

Herkes yalandan nefret ettiğini söylese de yalan söylemeyen bir kişi bulmak imkansızdır. Pembe renge büründürerek zararsız olduğu savunulan yalanları bir kenara ayırırsak yalan, her türlü ilişkinin en büyük düşmanı ve kişinin kendisine olan saygısını bitirecek kadar tehlikeli bir kavramdır. İlişkilerin bitmesinin de en büyük sebebi olan yalan özellikle kadınların erkeklere dair şikayetlerinin de baş aktörü olmaya dvam ediyor.

Erkeklerin yalan söyleme nedenleri

Erkekler neden yalan söyler temelde her insanda var olduğu gibi durumu kurtarmak ve daha büyük sorunları yaşamamak için bu yola başvururlar. Oysa dikkatli bir göz ve seçici bir algı ile birinin size yalan söylediğini kolayca anlayabilirsiniz. Öncelikle beden dilinin sunduğu işaretlere bakmak gerekiyor.

Beden diline dikkat 

Erkekler yalan söylediğinde tüm insanlarda olduğu gibi burunları ile daha fazla oynarlar. Ayrıca göz temasından kaçınmak ya da tam tersi gereğinden fazla göz kontağı kurmak da normal olmayan bir bilginin dile getirildiğine işaret olabilmektedir. Elleri yüze götürmek, bacakları husursuzca sallamak, sorulara soru ile cevap vererek zaman kazanmaya çalışmak da yalan söylediğine dair belirtiler arasındadır.

Gereksiz detay verme yalanın işareti olabilir 

Sonu ama ile biten cümlelere dikkat edilmesi gerekiyor. Mantıklı bir cümle ile başlayıp sonuna ama bağlacı getirildiğinde genelde erkeklerin konuyu yumşatıp yada değiştirmeye çalışarak asıl konuyu sakladığını gösteriyor. Beden dilindeki işaretler davranışlar ile pekiştirildiğinde yalan söylendiği daha bariz hale gelecektir.

Davranış değişiklikleri 

Erkeklerin yalan söylediklerini anlamanın yolu rutin davranışlarındaki ani değişiklikler ile de anlaşılabilir. Suskun bir erkek gereksiz kelimeler ile konuyu uzattığında ya da konuşkan bir erkek nedensiz susmayı tercih ettiğinde yalanını saklama eğiliminde olabilir. Ayrıca daha önce var olmayan aşırı sevgi gösterileri de saklanan bir durumun bilinçaltındaki vicdan azabının dışa yansıması olabilmektedir.

Şahide gereksinim duyma

Erkeklerin yalan söylediğini işaret eden durumlar arasında arkadaşlarını şahit gösterme eğilimi de önemli bir yer tutuyor. Gerekli olmadığı zamanlarda bile bir arkadaşının tanıklığı ile sizi ikna etmeye çalışıyorsa yalan söylemesi muhtemeldir. Ayrıca anlattığı hikayenin başını atlayıp ortasından başlıyor ve gereksiz bir sona bağlıyorsa söylediklerinin yalan olma ihtimalini düşünmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.