Ultimate magazine theme for WordPress.

Epilatör Nasıl Doğru Kullanılır ?

0 294

Epilatörler genellikle doğru kullanıldıklarında 3-4 haftalık tüysüz bir dönem sağlayabilirler. Ancak bunların doğru kullanılması gerekir. Eğer eğer epilatörü çok hızlı bir şekilde ve çok bastırarak kullanırsak kılların kökten alınmasına değil kırılmasına neden olur ve bu nedenle 1 hafta gibi kısa bir sürede tüyler tekrar çıkabilir. Epilatörler uygulama sonrasında foliküler belirginleşme ve kızarıklığa neden olabilir. Bunu da nemlendirici, yatıştırıcı losyonlar kullanarak önleyebiliriz ya da cildimizi bu şekilde rahatlatabiliriz. Epilatörlerin kullanımında ortaya çıkabilecek bir diğer etki batıkların oluşması olabilir. Bunu da önlemek için tüylerin büyüme yönüne doğru epilatörü çalıştırmamız gerekiyor. Tüyler çok uzun değil biraz daha kısa iken boyları epilatörü kullanırsak batık çıkmasını da engelleyebiliriz. Buna dikkat etmek lazım.

Epilatör kullanımı öncesinde ılık bir dış alınırsa tüyler kökünden daha kolay bir şekilde kopacaktır ama duş aldıktan sonra cildi iyi bir şekilde kurulamak ve nemlendirici sürmemek lazım. Nemlendirici kullanımı epilatör kullanımından sonraya bırakılmalıdır.

Epilasyon yaparken epilatörü ne yönde hareket ettirmeliyiz?

Epilatörler etkin bir şekilde epilasyon sağlayabilirler. Ancak bir yan etkileri olarak diyebiliriz. Hassas ve yatkın kişilerde batık gelişimine neden olabilir. Batık gelişimini engellemek için epilatörün kılın büyüme yönünde uygulanması gerekmektedir. Epilatörü dik bir açıyla cildimize tutmalıyız. Yavaş bir şekilde uygulamalıyız. Çünkü çok hızlı uygularsak eğer tüylerin kırılmasına neden olabiliriz. Kırılan tüylerde yine batık şeklinde ortaya çıkabilir. Ayrıca uygulama öncesinde yine cildi rahatlatıcı bir duş almak. Yine cildi kuruladıktan sonra epilatörü uygulamak lazım. Artı 3-4 gün öncesinden kılları jiletlersek biraz daha kısa bir şekilde epilatör yapmayı sağlayacaktır. Çünkü kısa olan tüyler hem daha az acılı bir epilasyon sağlar hem de kırılmaları daha az olur. Kırılma az olunca da batık riski de en aza inecektir.

Epilatör vücudun hangi bölgeleri için kullanılabilir?

Epilatörler genel olarak bacaklar ve kollar gibi çok hassas olmayan ve kıvrım yapmayan deri bölgeleri için tasarlanmışlardır. Kıvrım yapan ve hassas olan deri bölgelerinde kullanılmak üzere epilatör firmaları yeni, başlıklar geliştirmişlerdir. Bu başlıklar kullanılabilir. Ancak mesela yüz gibi veya koltuk altı gibi bölgelerde kişinin kendi kendine uygulama yapması çok efektif olmayabilir. Yani bu bölgede uygulama yapılırken kıl koparılabilir veya başlık içine deri kısılabilir. Yaralanmalar olabilir. Bu açıdan bu bölgelerin başka bir kişi tarafından uygulanması önerilebilir ya da aslında çok da önerilmeye de bilir bu bölgelere uygulanması.

Yüz bölgesinde epilatörün kullanımı batık oluşmasına neden olabilir. Kişi kendi kendine uygularken yine kıllar kopabilir. Bu da yine batığı tetikleyebilir. Batık da akneyi tetikleyebileceği için pek de hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Onun için yüz bölgesinde epilatörlerin kullanılması genel olarak çok tavsiye edilmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.