Ultimate magazine theme for WordPress.

Epilasyon veya Epilatör Tüyleri Uzatır Mı?

0 317

Epilatörlerin tüyleri çoğalttığına veya kalınlaştırdığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Bu olsa olsa epilatörlerin yanlış kullanımından kaynaklanabilir. Yani epilatörler normalde kılları tam kökten almayı hedeflemektedir. Kökten alındığı zaman tüyler zamanla daha seyrek ve daha ince çıkacaktır ama kökünden almaz çok hızlı bir şekilde epilatör aletini kullanır ve kaydırırsak kopmalara neden olabiliriz. Bu kopmalar da tüylerin daha hızlı çıkmasına neden olabileceği için tüylerim artmış gibi bir yanılgıya neden olabilmektedir.

Tüylerin artışı daha çok hormonel faktörlere bağlıdır. Yani herhangi bir epilasyon yöntemi kullanırken eğer ortaya bir tüylenme, tüylerin renginde koyulaşma, tüy olamayan yerlerde tüy çıkması gibi belirtiler ortaya çıkarsa bu daha çok hormonel etkilere bağlanır. Hormon haplarının kullanılması, polikistik over gibi hastalıklar gibi hormonel faktörler veya bir takım böbrek üstü bezi hastalıkları bunlara bağlı olabilir. Onun için bu tür tüy artışlarında mutlaka bir hekime başvurmakta fayda var.

Epilatörün verdiği acı nasıl azaltılabilir?

Epilasyon işlemi kılları kökünden aldığı için elbette ki bir miktar acı duyulacaktır. Epilatörlerin acısını azaltmak amacıyla buzlu başlıklar, masaj yapan başlıklar piyasaya sürülmüştür. Bunlar biraz daha acısız bir işlem yapılmasını sağlayabilmektedir. Biz böyle bir avantajımız yoksa acısını nasıl azaltabiliriz? Öncelikle yapılacak bölgeye buz uygulayabiliriz. Buz ağrı kesici bir etki yaratacaktır. Yine uygulama öncesinde ağrı kesiciler kullanılabilir veya daha az hassas olan bölgelerden başlarsak faydası olabilir. Çünkü uygulama yaptıkça ağrı eşiği biraz daha yükselmektedir ve daha az acı hissetmektedir kişiler. Onun için daha az hassas bölgeden başlayıp hassas bölgeye doğru yapılabilir.

Uygulama bölgesini, cildimizi, bir elimizle gererek eğer uygulama yaparsak yine bu bölgeye düşen sinir liflerini ve dolaşımı azaltacağı için birazcık yine anestezi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra lokal anestezik kremler var. Bu kremler uygulanabilir ama bu kremlerin uygulamasını küçük bölgeler için öneriyoruz. Çünkü geniş bölgelerde sistemik emilim ve kardiyak yan etkiler olabileceği için bunları kullanırken çok dikkatli olmak lazım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.