Ultimate magazine theme for WordPress.

Engelli Dostu Üniversite

0 394

Altınbaş Üniversitesi, ‘Mekânda Erişim’ ödülünün üst üste 2. kez sahibi oldu. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından ‘Erişilebilir Üniversiteler’ başlığıyla düzenlenen ödül programında Altınbaş Üniversitesi, geçen yıl Bakırköy Sağlık Yerleşkesi’yle kazandığı “Mekânda Erişim” ödülünü bu yıl da Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesi ile aldı.
Yerleşkede yürütülen engelsiz eğitim altyapısı çalışmalarını koordine eden Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Turgut İpek, Türkiye’de 300 bin engelli bireyden sadece 30 bininin kamu ya da özel sektörde çalışan ya da öğrenci olarak yer alabildiğini; ülkemiz için bu sayının düşük olmasının ana nedeninin mekânlarda fiziksel şartların engellilerin kullanımına uygun olmamasının büyük etkisi olduğunu söyledi. Uygar ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de engelli bireylerin eğitimi için tüm şartların sağlanması gereğine dikkat çeken Prof. Dr. İpek, “Engelli öğrencilerimizin okula girişinden itibaren asansörden dersliklere ve tüm eğitim donanımlarına kadar pek çok olanağı bulmaları gerekir. Üniversite olarak biz de engelli öğrencilerimiz için gereken tüm şartları temin etmeye başladık. Bizim üniversitemiz bu konunun üzerinde önemle duruyor ve kalite programımız içinde de yer veriyoruz. Bakırköy Yerleşkemiz geçen yıl bu ödülü aldı, Mahmutbey Yerleşkemiz bu sene aldı, Gayrettepe Yerleşkemizin de süreçleri tamamlanmak üzere; yıl sonuna kadar orada da gerekli altyapıyı hazırlayacağız. Seneye Gayrettepe Yerleşkemize de Turuncu Bayrağı kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.
3 BAYRAK HEDEFİ
Üniversite olarak mekânsal erişimle ilgili olan Turuncu Bayrak yanında eğitimle ilgili Yeşil Bayrak ve sosyal kültürel erişimle ilgili Mavi Bayrak ödüllerini de almayı hedeflediklerini vurgulayan Prof. Dr. Turgut İpek, “Bunlar gerçekten büyük yatırımlar. Aslında bu bir lütuf değil; yapmamız gereken çalışmalardır. Tüm kurumların en öncelikli sorumluluğudur. Bu yıl Türkiye’deki 80’e yakın Vakıf Üniversitesi arasından ödül alan 3 üniversiteden biri olduk. Bundan büyük sevinç ve gurur duyuyoruz. Böyle bir ödülü almak hem rektörlük olarak hem de mütevelli heyeti olarak üniversiteye, eğitime bakış açımızı ortaya koyuyor” dedi.
Engelsiz Üniversite hedefiyle yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Engelsiz Altınbaş Birimi Sorumlusu Klinik Psikolog Elif Tuğçe Çolakoğlu, teknik bilgi gerektiren mekânda erişilebilirlik altyapısı için üniversitenin yapı teknik birimiyle beraber çalıştıklarını söyledi. Yapılan sınavlar, dersin işlenişi ve ders notlarını öğrencinin engel türüne göre tasarlama konusunda da seçenekler ürettiklerini anlatan Çolakoğlu, yaptıkları çalışmalar hakkında şöyle konuştu: “Mekansal Erişim, mekansal olarak binanın, kampüsün fiziki açıdan erişilebilir olması demek. Engelli bir öğrencinin kampüs içinde ihtiyaçlarını giderebilmesi, gitmek istediği yere kolayca gidebilmesini ifade ediyor. Bunu sağlamak adına üniversitemizde; tekerlekli sandalye kullananlara uygun asansör yapımı, dokunsal yüzeyler, merdivenler için braille alfabesi ile kat yeri işaretli tutunma barları, kampüs içerisindeki tüm ofislerin isimliklerinin hem İngilizce olarak hem de Braille alfabesiyle yeniden düzenlenmesi, kot farkından dolayı oluşan yüzeyler için rampaların kullanılması, asansör sistemlerinde sesli uyarı ve tuşlarda yine Braille alfabesinin kullanımı, erişilebilirlik çalışmaları dahilinde tamamlandı. Ayrıca işitme cihazı kullanan arkadaşlarımız için ders ortamında kontrolsüz dış sesleri azaltarak cihazlarından daha fazla verim almalarını sağlayan taşınabilir indüksiyon cihazımızı da kullanıma sunmuş durumdayız.” (BSHA)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.