Ultimate magazine theme for WordPress.

En Sık Görülen 7 Cinsel Fobi

0 334

Günümüzde birçok kişi cinsellik konusunda gerek toplumsal yargılardan dolayı, gerekse korkularından dolayı çekinmektedir. Toplumsal yargıların yıkılması kolay olsa da kimi zaman insanların cinsellik fobileri yüzünden cinsellikten soğudukları görülebilmektedir. Bu konuda oldukça fazla fobi bulunmakta ancak en sık görülen 7 cinsel fobi vardır.

1. Vajinismus

Cinsel fobiler arasında vajinismus, birçok kişide görülen bir fobidir. Vajinismus, cinsel ilişki sırasında kadının vajinadaki kaslarını sıkıyor olması durumudur. Bu nedenle de ilişki oldukça zorlu bir hale gelir. Kimi kadınlarda ise oldukça ileri seviyeye gitmesi dahilinde jinekoloğa gitmekten bile korktukları görülebilmektedir.  

2. Jimnofobi

Jimnofobi adı verilen cinsel fobi ise aslında çıplaklık korkusudur. Özellikle toplumsal baskının bizlere öğütlemekte olduğu utanç duygusu ile ortaya çıkmaktadır. Psikolojik anlamda oldukça yıpratıcı olan bu fobi, aynı zamanda mükemmel bir vücuda sahip olmamak nedeni ile de ortaya çıkabilmektedir.

3. Genofobi

Seks korkusu olarak da bilinen genofobi, cinsellikten korkma konusunda en çok görülen fobiler arasındadır. Bu fobiye sahip olan kişiler, cinsel ilişki esnasında erotizmin ve romantizmin yaşanmasına engel olmaktadır. Hatta cinsellik onlar için oldukça iticidir.

4. Erotofobi

Erotofobi hastalığına sahip olan kişiler ise cinsel konuları konuşmaktan korkan kişilerdir. Bu problemin ortaya çıkmasındaki en önemli sebepler arasında yine toplumsal baskılar göz önüne çıkmaktadır. Bu kişiler genellikle cinsel konuları konuşmaktan korkarlar ya da konuşmayı reddederler.

5. Fallofobi

Bu fobinin yarattığı etki ise penis korkusudur. Daha çok kadınlarda görülmesine karşılık, erkeklerde de fallofobi görülebilmektedir. Kadınlarda, erkeğin cinsel organına dokunma ya da görme şeklinde görülen bu fobi, erkeklerde ise ereksiyon olma korkusundan meydana gelmektedir.

6. Medomalakufobi

En çok görülen cinsel fobiler arasında yer alan medomalakufobi ise ereksiyonsuzluk korkusudur. Erkeklerde görülen bu fobide, ilişki öncesi ortaya çıkan ereksiyonu ilişki esnasında koruyamama korkusu ön plana çıkmaktadır. Bu sorunu yaşayan birçok erkek ise cinsel ilişkiye girmeyi reddedebilmektedir.

7. Agrafobi

Hayatında cinsel taciz yaşayan birini gören veya bireyin kendisinin yaşaması sonrasında ortaya çıkan bir fobidir. Cinsel istismar sonucu ortaya çıkması nedeni ile kişinin cinsel isteği azalır ve korkusu baskın gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.