Ultimate magazine theme for WordPress.

Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır

0 384

Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır, Bedensel eğitim, gebelikte ağrıların azalmasını, doğumun kolaylaşmasını ve doğumdan sonra ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan korunmayı sağlar. Özel solunum egzersizleri dölyatağının açılmasını ve bebeğin dışarı çıkmasını kolaylaştırır, kasları gevşeterek daha az ağrı duyulmasına yardımcı olur.
Hazırlık gebeliğin yedinci ayından sonra başlamalıdır; bu konuda hizmet veren özel merkezlerde ya da hastanelerin gebe eğitim merkezlerinde uygulanır. Bu merkezlerde benzer özelliklere sahip gebeler 15-20 kişilik gruplara ayrılır.

Grup oluşturmanın özel bir önemi vardır. Gebe kadının doğum hekimine bağımlılık duygusunun kalkmasını ve doğumu kendi kendine başarabileceğine inanmasını sağlar. Ayrıca öteki an¬nelerle ortak çalışma fırsatı ve kendi benliğini aşan bir deneyim yaşama olanağı kazanır.

Hazırlığın kuramsal bölümü merkezdeki hekim tarafından haftalık dersler halinde yürütülür. Bu sırada çeşitli dia ve film gösterileriyle gebenin doğuma daha yakınlaşması sağlanabilir.

Bu derslerde, hazırlık yöntemi ve işleyişinin daha iyi anlaşılabilmesi için kadın anatomi ve fizyolojisi, gebelik, sinir sisteminin temel işlevleri, sinir- kas eğitimi, psikolojik hazırlanma yön¬teminde solunumun önemi, doğum süreci, doğumla ilgili çeşitli rahatsızlıkların temel özellikleri ve son olarak da yeni doğan bebeğin temel özellikleri hakkında bilgi verilir.

Egzersizler, daha önce belirtildiği gibi bir doğum hekimi eşliğinde uygulanır. Basit jimnastik hareketleri değil, etkisi kesin olarak kanıtlanmış ve doğuma hazırlık için uygun olan bazı egzersizler yapılır. Egzersizlerin amaçlan aşağıda belirtilmiştir.

Egzersizler psikolojik hazırlanma yöntemine uygun olarak alt gruplara ayrılır. Bu temel eğitimin önemli bölümlerinden biri de, daha önce bu yöntemle doğum yapmış annelerle yapılan görüşmelerdir. Bu konuda deneyimi olan birinden doğum hakkında bilgi almak, bu duyguyu ilk kez yaşayacak olan kadına doğum sırasında büyük kolaylık sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.