Ultimate magazine theme for WordPress.

Doğru Epilasyon Nasıl Yapılmalıdır?

0 370

İnsanların istenmeyen tüylerin kurtulmak için bugüne kadar denedikleri birçok yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi de epilasyondur. Epilasyon yapmak cildinize çıkan tüylerin alınması anlamına gelse de aslında o kadar basit bir işlem değildir. Her bölgeye ve cilde göre özel olarak uygulanması ve dikkatli olunması gereken bir işlemdir. Çünkü tüylerin temizlenmemesi veya ters yönde büyümesi gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıca kırmızı bir bölge oluşması da dışarıdan bakılınca rahatsız edici bir durumdur. Böyle olmamasına adına doğru epilasyon nasıl yapılmalıdır? sorusunun cevabını bilerek hareket etmek gerekir.

Tüylerin Yönü

Epilasyona başlamadan önce epilasyon makinesi kullanılacak olan bölgenin tamamen kuru olduğundan emin olmak gerekir. Çünkü epilasyon yapılacak bölge yaş olduğunda tüylerin deriye yapışması söz konusu olacağından dolayı tüylerin tamamen ortadan kaldırılması zor olabilir. Ayrıca tüylerin çıkış yönüne dikkat edilmelidir. Tüylerin çıkış yönünün tersine doğru hareket etmek daha kolay bir epilasyon yapılmasına olanak sağlar. Aksi durumda makinenin içine girmesi imkânsız hale gelen tüyler alınmayacaktır. Bölgenin kuru olması için vitamin ve minarel dengeli özel mendiller kullanılabilir.

Kızarıklıklar

Epilasyona başlamadan önce cildinizde herhangi bir tepki olup olmayacağından emin olmak için küçük bir bölgede deneme yapmanız önerilir. Epilasyon sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için denemek önemlidir. Ardından kullanacağınız epilasyon türüne göre cildinizin nemlendirilmesi kızarıklıkların oluşmasını engellemek için önlem olabilir. Bazı epilasyon malzemeleri duşta iken ve ıslak şekilde kullanılır. Nedeni ise herhangi bir kızarıklık oluşmaması ve acı hissinin azalmasıdır. Epilasyon sonrasında ise cildinize pudra benzeri ürünler sürerek desteklenmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Kıl Dönmesi

Tüylerin yanlış alınmaya çalışması sonucunda ters yönlü olarak tüylerin çıkması söz konusu olabilir. Aksi yönde büyümeye çalışan tüyler kıl dönmesine bile sorun olabilir. Bunun için süngere benzer bir ürünün banyo sırasında kullanılması veya peeling uygulaması yapılması önerilir. Ardından daha sorunsuz ve pürüzsüz bir ten elde etmeniz de kolaylaşacaktır. Bu kurallara ve önerilere dikkat ettikten sonra doğru epilasyon sayesinde uzun süre temiz bir cilde sahip olmanız kolaylıkla söz konusu olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.