Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocukların Çizdiği Resimlerin Altındaki Gizli Anlamlar

0 408

Çocuklar boya kalemlerini eline alıp resim yapmayı ve boyamayı çok sever. Ancak çoğu anne ve baba çocuğunun bu resimlerinin ne anlama geldiği hakkında pek düşünmez ve sadece karalama ya da basit bir resim olarak bakar. Peki, hiç düşündünüz mü acaba çocuklar çizdikleri resimlerle aslında neanlatmak istiyor olabilir?

Siz bir resme bakınca muhtemelen kırmızı etekli uzun saçlı olan annedir ya da uzun boylu gözlüklü olan da babadır diye bakıp es geçiyorsunuzdur. Hâlbuki çocukların psikolojisi, hayal gücü ve olaylara nasıl baktığı adeta derin bir hazinedir. Bazı psikolog ve pedagoglar çocukların çizdiği resimlere bakarak mükemmel ayrıntılar yakalamışlar. Bu resimler ve ne anlatmak istediklerini öğrenmek isterseniz aşağıdaki örnekleri dikkatle okuyabilirsiniz.

Çocukların çizdiği resimler ve anlamları
Balonlar ve Balonların Ucundaki İpler

Balonlar ve Balonların Ucundaki İpler

11 yaşında bir kız çocuğu annesi ile beraber yalnız yaşıyor, babasını hiç görmemiş ve hiç kardeşi de yok. Okulda derslerinde oldukça başarılı, sosyal gelişiminde de sıkıntı yok. Ancak kız bir türlü arkadaşlarının evine gidip onlarla oyun oynamıyor ve her seferinde kendi evine davet ediyor. Kıza doktorlar bir resim yapmasını söylüyor. Kızda sağ elinde iplerini kendi elinde tuttuğu bir balon çiziyor. Sol eliyle ise annesinin elinden tutuyor. Buradan çıkarılacak anlam ise annesinin sürekli kızını kendisine bağlı yetiştirdiği ve kızın özgüven kaybı yaşadığıdır.

bright paints
Çocukların çizdiği resimlerde aile tasviri ve anlamı

Aile Resmi

5 yaşında bir erkek çocuğundan ailesini çizmesini istiyorlar. Çocuk öncelikle babasını, köpeğini, annesini, kendisini ve kız kardeşini çiziyor. Peki, buradaki detay ne olabilir? Burada çocuğun ailesini böyle yapmasının sebebi 4-6 yaş grubu erkek çocuklarının anneye kendisini daha yakın hissetmesidir. Bir de erkek çocuğunun kendisini hepsinden büyük çizdiği görülüyor. Bunun nedeni ise o yaşlardaki çocuğun aile bireyleri içerisinde şımartılmasıdır ve çocuk kendini herkesten üstün görmektedir.

Çocukların çizdiği resimlerin anlamı
Çocukların çizdiği resimlerde baba figürü

Kolları Olmayan Baba

8 yaşındaki bir kız çocuğu derslerindeki başarısızlığı ve içe kapanık olması yüzünden doktora annesi tarafından doktora götürülüyor. Doktor kıza bir resim çizdiriyor. Kızda annesini, küçük kardeşini, kendisini ve babasını çiziyor. Ancak doktorun gözüne resimde bir şey takılıyor. Çocuk herkesi düzgün çizerken babasının kollarını çizmemiş. Doktor çocuğun annesi ile konuştuktan sonra durumu anlıyor. Babası evde annesine şiddet uyguluyormuş ve çocukta babasının kolları olmazsa annesini bir daha dövemeyeceğini düşünüyormuş. Bu resimden de çocuğun duygusal olarak yıprandığı ve baba faktörünü dışladığı anlaşılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.