Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocuklarımız Nasıl Sağlıklı Olur?

0 361

Bu dönemde herkesin tedirgin olduğu konular var. Yediğimiz şeylerde kanserojen madde var mı,acaba aldıklarımız hormonlu mu gibi sorular herkesin dilinde. Pazarda alışveriş yaparsın, her şeyin en güzelini seçersin 2 gün sonra bakarsın dolapta kendi kendine büyümüş, filizlenmiş aldıkların. Tüm ebeveynler çocuklarını en doğal ürünlerle beslemek ister ama mümkün müdür artık bu?

1. BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Kendi annemizden, babamızdan tüm büyüklerimizden gördüğümüz bir şey var; biraz daha ye, bir dilim daha ye, tatlıdan da ye sürekli ye, ye, ye! O kadar yanlış bir şey ki aslında bu şekilde bir beslenme alışkanlığı kazandırmak çocuklarımıza. Miniklerimiz hiç bir şey bilmeden katılıyor aramıza, tüm davranışları dahil beslenme alışkanlıkları, temiz ve titiz olmayı her şeyi ailesinden görerek öğreniyor. O açıdan çocuklarımızın sağlığı için ilk olarak kendi beslenme alışkanlıklarımızı düzene sokmamız gerekmekte. Sebze pişmeyen bir evde çocuklarımız sebze yemeklerini nasıl sevebilir? Çok aile görüyorum örneğin kerevizin kokusunu sevmediği için pişirmiyor, bekleyebilir misin çocuklarının kereviz sevmesini? Ama sorsanız her türlü sebzeyi, yemeği yer minikleri… O yüzden ilk olarak aile büyüklerinin kendi beslenme alışkanlıklarını düzene sokmaları gerekmektedir.

Önemli olan bir diğer konu ise yemek saatleri ve ara öğünler. Kahvaltı! O kadar önemli bir öğün ki kahvaltı; yumurtası, peyniri, zeytini vs. kesinlikle çocuklarımızın tüketmesi gereken gıdalar. Duyabiliyor gibiyim benim oğlum/kızım peynir yemiyor dediğinizi… Ama çocuklarımızın sağlıklı bedenlere sahip olması için yemiyor demek yerine onları bu durumu eğlenceli ve çok fark etmeyecekleri bir şekilde yedirilmeye çalışılması en doğrusu olacaktır. Ben size bir örnekle yardımcı olabilirim eminim bütün çocuklarınız civcivleri seviyordur. Civciv görünümlü içerisinde yumurta ve peynir bulunan bu civcivlere çocuklarınız bayılacak . Tarif için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

http://kidolindo.com/2015/01/28/yumurta-ve-beyaz-peynir-yemeyen-cocuklara-ozel-tarif-civciv/

Gelelim ara öğünlere… Ara öğün çikolata, şeker vb. gıda maddeleri değildir bunu unutmayalım sevgili ebeveynler. Sağlıklı bedenler için ara öğünlerimiz badem-fındık-ceviz vb., meyveler, ev yapımı olmak koşuluyla her zaman olmasa da kek, kurabiye tabi ki de yanında süt ile birlikle küçük atıştırmalıklar olabilir.

Ve yemek saatleri… Özellikle akşam yemeği saati sadece çocuklarımızın sağlığı için değil kesinlikle bizlerin sağlığı içinde çok önemli bir konu. Akşam yemeği saati kesinlikle 19:00’dan geç olmamalıdır hatta eğer mümkünse çocuklarımızın erken yattığını düşünürsek bu saat onlar için 18:00 olmalıdır. Akşam yemeği menüsü ağır olmamalıdır, hafif yemekler tercih edilmelidir ki herkesin bildiği gibi kızartmadan uzak durulmalıdır. En başta da bahsettiğimiz gibi “Ekmek ye, 1 dilim daha ye!” çok yanlış bir kavramdır ve çocuklarımıza yanlış bir beslenme alışkanlığı oluşturmaktadır. Bunun tam aksine ne kadar az ekmek, o kadar iyi. Unutmayalım, çocuklar bizden gördüklerini öğrenirler.

2. SAĞLIKLI BEDENLER İÇİN HAREKET

Herkesin bildiği ve uygulamadığı bir şeyde hareket etmek, yürümek, koşmak, bisiklete binmek kısaca spor yapmak. Çocuklarınıza hareketli bir yaşamı aşılamanız gerekmektedir. Unutmayalım “Harekeli bir yaşam, sağlıklı bedenler.” Küçük yaşta istediği, ilgili olduğu bir spor dalına yazdırabilirsiniz veya bir hafta sonu bisiklete binmeye gidelim diyen çocuklarınızın isteğini yerine getirebilirsiniz. Aslında onlar hareket etmeye o kadar meraklılar ki onları durdurmaya çalışanlar bizleriz ve büyük bir hata yaptığımızın farkında değiliz.

Miniklerimizin hareketli olmaları, spor yapmaları onların kas sistemini güçlendiriyor, kemiklerini geliştiriyor biliyor muydunuz? Çocuğumuz uzun boylu olsun deyip ona sporu aşılamamak ne kadar doğru, ne kadar yanlış bunu size bırakıyorum. Tabi ki burada söz konusu olan uzun boylu olması değil çocuğumuzun sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması.

Sevgili ebeveynler; uzun lafın kısası çocuklarımızın sağlıklı olması herkesin bildiği gibi bizlerin elinde. Biz anne, babalar doğru bir örnek olursak, ilk olarak kendi sağlığımıza önem verirsek miniklerimizde bizlerde bunları görerek öğreneceklerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.