Ultimate magazine theme for WordPress.

Çocuklara Cinsellik Nasıl Anlatılmalıdır?

0 330

Çiftler çocuğun doğması heyecanı kadar sorular sormaya başlayan çocuğun sorularını nasıl cevaplarını düşündüklerinde daha fazla heyecanlanıp tedirgin oluyorlar. Bu konuda ebeveynler olarak çocuklara cinsel eğitim verirken, net ve dürüst olunması gerekmektedir.

Doğal davranılması gerekir.

Bazı aileler çocuklarının bu sorularına karşın, zorlanarak cevapsız bırakmak istiyorlar. Eğer çocuğun sorularını yeterli bir şekilde cevaplayamazsanız günümüzde bunu araştıracağı birçok kaynak mevcut. Çocuk istediği cevabı almadığı takdirde, yanlış kaynaklara yönelebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için olabildiğinde doğal ve doğru cevaplar vermeye çalışmalısınız.

Çocuğun yaşı doğrultusunda cevaplar verilmeli.

Cinsellik konusu birçok ebeveynin aşması gereken bir konu. Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir sorusuna ancak çocuğun yaşı doğrultusunda cevap verilmesi gerekmektedir. Örneğin 4 yaşındaki bir çocuğa vereceğiniz cevap farklıdır 9 yaşındaki çocuğa vereceğiniz cevap farklı. Çocuğunuz bu yaşlardan sonra sorgulamaya başladığında, onun anlayabileceği bir dilde açık ve net bir şekilde anlatmalısınız. Çocuk büyüdükçe daha net cevaplar isteyecektir, bundan kaçınmamalısınız.

Çoçuğunuzu bir birey olarak görmelisiniz.

Bizlerde çocukluğumuzda öğrendiklerimizin üzerine kuruyoruz hayatımızı. 7 yaşına kadar öğrendiğimiz birçok şey hala hayatımızda, çocuğunuzda da böyle olacak. Ben nasıl dünyaya geldim sorusunu sormayan başlayan birine bir çocuk olarak değil, birey olarak bakmalısınız. Üstü örtük cevaplar çocuğunuzda yanlış anlaşılmalara sebep olacak ve farklı düşüncelere itecektir. İslamda çocuğun cinsel eğitimi çok açık bir şekilde anlatılmasada günümüzde bu pek mümkün değildir, çocuğunuzu yanlış kaynaklara teşvik ettiğinizde ister istemez yanlış yapma riskini arttırıyorsunuz.

Kız ve erkek çocuk arasındaki farkı anlatmalısınız.

Çocuk cinsellik hakkında hiçbir konuda ayıplanmamalı ve çocukta kötü bir izlenim bırakılmamalıdır. Onun yerine doğrusunu anlatılıp, o şekilde davranması beklenmelidir. Çocuklar genellikle 2-3 yaşlarından sonra karşı cinsle arkadaşlık kurduğunda aralarındaki farkı merak ediyorlar. Çocukları organları arasındaki farkı mantıklı bir dille anlatmaya çalışın. Neden kız olduğunu, neden erkek olduğunu. Kadın ve erkek cinsiyetini anlatarak farklı olduklarını fakat karşı cinsi aşağılayacak veya kötüleyecek hiçbir şey söylemeden yapılmalıdır. Çocuğa dünyaya geldiği nasıl anlatılır sorusuna cevap olarak bilimsel bir dille bunu aktarmalısınız. Önemli olan konu şudur; iki cins farklıdır, farklı oldukları için ikiside çok özeldir. Bunu henüz küçükken öğretmelisiniz. Yaşları büyüdükçe kendileri öğrenmek isteyeceklerdir. Eğer yanlış ve alakasız bir temel üzerine kurulursa çocukta psikolojik ve karakteristik sorunlar görülebilir.

Önce kendinizi cinselliğe alıştırın.

Çocuğuna bu durumları anlatmaya başlamadan önce, kendi tabularınızı yıkın. Birçok kişi cinsellik üzerine tabularla, cevaplanılmamış sorularla büyür. Ama şu an ki zamanda bu tabulara yer yok. Öncelikle siz kendi tabularınızı yıkmalı, çocuğunuzada o şekilde aktarmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.