Ultimate magazine theme for WordPress.

Cildi Yenileyen 3 Adımlı Yüz Bakımı

1 342

Temiz, parlak ve canlı bir yüz için çok farklı içeriklere sahip kozmetik ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler yüz tipine uygun olarak seçilip, belirli bir uygulama şekliyle uygulanmalıdır. Aksi takdirde hem işe yaramayacak hem de ödenen paralar boşa gidecektir. Birçok hassas cilt sahibi de bu kozmetik ürünleri kullanamamaktadır. Yüzü yenileyip canlandırmak üzere bakımlar uygulayan birçok merkez de vardır. Bu merkezler genellikle olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Fakat ekonomik açıdan insanları zorlayabilmektedir. En sağlıklı ve pratik cildi yenileyen 3 adımlı yüz bakımı uygulamasını evde yapmak da mümkündür.

İyi bir cilt bakımı için önce cildi arındırmak yani peeling yapmak gerekiyor. Daha sonra cilt gözenekleri açılmalıdır ki uygulama cilt altı dokusunda insin. En son olarak da kaliteli kozmetik ürünler ya da yine cilt bakım kürleri uygulanmalıdır.

Peeling

Doğru bir cilt bakımı için peeling çok önemlidir. Partiküller aracılığıyla cildi ölü hücrelerden arındırma işlemine peeling denir. Bu bazen kozmetik ürünlerle bazen doğal ürünlerle bazen de özel ekipmanlarla yapılmaktadır.

Doğal bir yüz peelingi için malzemeler:

  • 1 adet püre haline getirilmiş salatalık
  • 1 çorba kaşığı yulaf ezmesi
  • 2 çorba kaşığı yoğurt

Malzemeler bir kapta karıştırılır. Yıkanıp kurutulmuş yüze uygulanır. Peeling yaparken dairesel hareketlerle ovalama işlemi yapılır. Yüz genel olarak hassas olduğu için nazik davranılmalıdır. Uygulanan peeling kuruyana kadar yüzde bırakılır ve bol su ile yüz durulanır.

Buhar Uygulaması

Cilt gözeneklerini genişletip açan bir uygulamadır buhar uygulaması. Adaçayı ile demlenmiş kaynar su ile yapılan buhar uygulaması hem gözenekleri açacaktır hem de iltihaplı sivilceleri kurulacaktır.

Uygulama için bir litre su tencerede kaynatılır. Kaynayan suya bir tutam adaçayı atılır. Kafa üzerine örtülen temiz bir havlu ile yüz tenceredeki suyun buharında bir süre bekletilir. Bu süre 10 dakika kadar olmalıdır. Uygulama için 15 dakika idealdir.

Maske

Bu aşamaya kadar uygulanan işlemler sayesinde yüz, maske içeriğini hızlıca emecek ve kısa sürede kendini onaracaktır. Cildi yenilemek için salatalık maskesi uygulanabilir. Bunun için 1 salatalık püre haline getirilir, içerisine bir çorba kaşığı hindistan yağı koyulur. Kremsi bir hal alan maske yüze iyi bir şekilde uygulanır. 15-20 dakika bekletilip yıkanır.

1 yorum
  1. […] asit içeren duş jetleriyle yıkayarak ve her gün pul pul dökerek mücadele edin. Yüzünüzdeki sivilcelerden kurtulmak için önce tonikle temizlemeniz sonra yağsız kremle nemlendirmeniz gerekmektedir. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.