Ultimate magazine theme for WordPress.

Chia Tohumu Nedir?

1 506

Güney Amerika topraklarında yetişmekte olan Chia bitkisinin tohumlarından elde edilen Chia tohumu, dünya üzerinde yer alan en sağlıklı besinlerden bir tanesi olarak göz önüne çıkmaktadır. Vücudun ve beynin çalışmasında etkili olan Chia tohumu birçok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Özellikle kadınların zayıflama konusunda tercihleri arasında yer alan Chia tohumu daha birçok konuda fayda sağlayan bir bitkidir.

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Dünya üzerinde yer alan Omega-3 kaynakları arasında en bilinenleri somon balığı ve keten tohumudur. Ancak Chia tohumunun, bu kaynaklardan bile daha fazla Omega-3 sahibi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Chia tohumunun faydaları arasında en önemlisi beyin ve kalp sağlığı konusunda son derece önemli olmasıdır.

Aynı zamanda düzenli şekilde Chia tohumu tüketimi, metabolizmayı da düzenlemektedir. Omega-3, protein ve çeşitli aminoasitler ile beraber insanın rahatlamasına da yardımcı olmaktadır.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Bunlardan en çok tercih edilenlerin arasında salata ya da yoğurt ile beraber tüketmektir. Oldukça güzel bir lezzet katan Chia tohumu sağlık açısından birçok faydaya sahiptir. Bunun yanı sıra çorba, yoğurt gibi sıvı gıdalarla tüketildiğinde jölemsi bir kıvam alması nedeni ile Chia pudingi şeklinde de tüketimi mevcuttur.

Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Son günlerde gündemde sıkça karşılaşılan bir merak konusu da Chia tohumunun zayıflatıp zayıflatmadığıdır. Bu konuda yapılan araştırmalar neticesinde henüz tam olarak bilimsel bir sonuç ortaya çıkmamıştır. Yani, Chia tohumu doğrudan kilo vermeye etkili değildir. Ancak içerisinde bulunan çeşitli antioksidanlar sayesinde kişide tokluk hissi yaratmaktadır. Aynı zamanda metabolizmayı da düzenleyerek zayıflama konusunda oldukça yardımcı olabilecek bir besin maddesidir.

Chia Tohumu Ne Sıklıkla Tüketilmeli?

Chia tohumu kullananlar için genel olarak günde 1 ya da 2 yemek kaşığı şeklinde tavsiye edilmektedir. Vücudun gün içerisinde gereksinim duyduğu vitamin, kalsiyum, protein gibi besin maddelerini sağlamaktadır. Bu sayede de düzenli kullanımı sonucunda metabolizma faaliyetlerinin daha düzenli bir hale girmesine imkan sunar.

Ancak her şeyde olduğu gibi Chia tohumu kullanımının da fazlası zararlıdır. Bunun en önemli zararı ise bağımlılık yapıyor olmasıdır. Aynı zamanda hamilelerin kullanması da sakıncalı olarak öngörülmektedir.

 

1 yorum
  1. […] Kereviz faydalı bir besin maddesi olmasının yanında diyet yapanlar içinde az kalorili ve antioksidan faydalarından dolayı diyet menülerinin […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.