Ultimate magazine theme for WordPress.

Burbery’de Yeni Dönem – Riccardo Tisci

0 375

Markalar ve kreatif direktörleri, markalar kadar önemli, hatta bazen markanın bile önüne geçebilen isimler… Balmain denince Olivier Rousteing’in hemen gözünüzün önünde canlanması gibi. Modaya yön veren ilham kaynakları, yaratıcılığın en üst sınıfları… Hele bir de çok ünlü bir markanın tasarımcısı ve marka birbirleri ile yollarını ayırıyorsa, yerine yine çok ünlü bir firmanın eski tasarımcısı ile anlaşılıyorsa moda da yeni bir dönemin başlangıcından söz edilebilir demektir.

Christopher Bailey, Burbery’i sıkıcı olmaktan kurtaran adam olarak tanınıyor. 2001 yılından beri markanın kreatif direktörlüğünü yapıyor, aynı zamanda 2013 ten Ceo’luk görevinden ayrılıp Apple’a geçen Angela Ahrendts yerine Burbery’de CEO olarak da göreve başlıyor. Bu moda dünyasında bir ilk olarak kayıtlara geçiyor. Hem tasarımcı hem CEO olmak.. Tabi böyle bir lüx markanın iki önemli görevini üstlenmek kolay değil. Önce satışlar düşüyor, ardından Bailey’in yüksek maaşı sıkıntı yaratıyor, maaşında indirime bile gidiyor. Ardından ayrılışın ilk sinyali geçtiğimiz sonbaharda CEO luk görevinden istifa ile başlıyor. Kreatif direktör olarak yoluna devam ediyor gibi gözükse de geçen hafta şirketten tamamen istifa ettiğini açıklıyor. 17 yıllık Burbery macerası 31 mart 2018 te sona ermesi bekleniyor.

Markaya bu süre boyunca global piyasada bir çok başarı kazandırıyor. Burbery’ye iki alt marka kuruyor; Burbery Londan ve Burbery Prorsum. Böylece her türden zevke hitap etmeyi başarıyor. Erkek ve kadın defileleri birleştiriyor. Şubat ayında gelecek kış sezonun defilesini yapmayıp, sonbahara bırakarak moda da yine devrim gibi bir karar alıyor. Müşterilerine bu ürünleri şimdi görün ama altı ay sonra satın alabilirsiniz demenin saçma olduğunu söylüyor. Bir destek de ona Tom Ford dan geliyor. O da Bailey gibi See now/Buy now stratejisi ile lüx marka tüketicilerini anında ürünlere ulaşabilmesinin önemini vurguluyor ve artık geleneklsel defilelerin demode olduğunu söylüyor.

Bailey Burbery’de ki son defilesini ise LGBT derneklerine ithaf ediyor, sosyal sorumluluğunu yerine getirirken, özgürlük ve eşitlik ilkelerini bir kez daha hatırlatıyor.

Christopher Bailey

Yeni tasarımcımıza gelecek olursak, Riccardo Tisci, İtalyan moda tasarımcısı, Nike Air Force tasarımcısı olarak başlıyor bu işe ardından 2005’ten geçtiğimiz yılın Şubat ayına kadar Givenchy tasarımcısı olarak devam ediyor. Bunun yanı sıra bir çok ödül töreninde ünlü yıldızları giydiren isim olarak da tanınıyor.

Burbery’in Ceo su Marco Gobetti neden Ricardo Tisci sorusunun ise şöyle cevaplar ‘ Ricardo çağımızın en yetenekli tasarımcılarından biri, tasarımları çağdaş bir zerafate sahip ve bunu günümüzün lüx ürün tüketicileriyle ilişkili sokak giyimi ile harmanlama becerisine sahip. Riccardo’nun yaratıcı vizyonu, Burbery için duyduğumuz tutku ve markanın piyasada sahip olduğu pozisyon ile birbirini destekliyor’

Riccardo Tisci, Burbery’de 12 Mart’ta görevine başlayacak. Bailey’in markanın özgürleşmesi için sağladığı zeminin üstüne, Tisci’nin orada müthiş başarılara imza atması bekleniyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.