Ultimate magazine theme for WordPress.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

0 390

Çocuk sahibi olmanın en heyecan verici yanlarından biri bebeğin cinsiyetini öğrenmektir. Birçok kişi en kısa zamanda bulmayı seçerken, diğerleri bunu bir sürpriz olarak tutmaya karar verir. Bir hafta boyunca ultrasonda bebeğin genital organlarını göremeseniz. Peki bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur?

Çocuk sahibi olmaya hazırlanan çiftler gebeliğin başladığından beri bebeklerinin cinsiyetini merak etmeye başlıyor. Bebeğin cinsiyeti genetik olarak ilk andan beri belli olmasına rağmen bunun kesin olarak anlaşılması için biraz zamana gerek vardır.

Bir bebeğin penisi 6 hafta gibi erken bir dönemde görülmeye başlarken, erkek ve kız bebekler yaklaşık 14 haftaya kadar ultrasonda çok benzer görünürler ve bundan birkaç hafta sonra bunları ayırt etmek hala zor olabilir. 18 haftaya kadar, bir ultrason teknisyeni bebeğin genital organların görülmesine izin veren bir pozisyonda olup olmadığını tanımlayabilmelidir.

Gebeliğin 12. haftasından sonra vajinal ultrason ile tahmini olarak bebeğin cinsiyeti belirlenebilir.  Bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından sonra net olarak söylenebilir. 20. gebelik haftasından sonra bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belirlenir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

En yaygın kullanılan yöntemler vajinal ya da karın üstünden yapılan ultrasondur. Kesin sonuç veren yöntem ise anne karnından alınan amnion sıvısı ve kromozom incelemesidir. Bu test genellikle bebeğin down sendromu gibi bir genetik bozukluğa veya kromozomal anormalliğe sahip olup olmadığını belirlemek için de kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.