Ultimate magazine theme for WordPress.

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

0 183

Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır? , Babalar günü olarak kutlanılan ve insanlar arasında hızla yayılarak bu etkinliklerin farklı boyutlarda algılanması tüketim dünyasının toplumundaki insanlar için pek şaşırtıcı bir durum değil.

Babalar günü kutlamaları için Haziran ayının 3 haftası pazar günü seçilmesi tarihçesi ise farklı olarak yansıtılmaktadır. Birçok ülkede farklı tarihlerde kutlanılan babalar günü hazırlanışı ve çıkışı farklı dinlerde farklı şekilde de yorumlanmıştır.

Babalar Gününün Çıkış Tarihçesi

Amerikan İç savaşı sonrasında Sonora Snart Dood isimli bir gazinin kızı, annesi öldükten sonra kendisi ve beş kardeşine tek başına bakan babasına tıpkı Anneler Günü gibi bir gün olacağı düşüncesi için harekete geçti, Babasının doğum tarihi olan 5 Haziran artık babalar günü olarak kutlansın diye çok çaba sarf etti ancak bu çalışmalar belirttiği tarihe yetişemediği için kutlamalar Haziran ayının üçüncü haftasındaki pazar günü olarak ilan edilmiş oldu. Babalar gününün ilk kutlanması ise 19 Haziran 1910 tarihinde gerçekleşmiştir. Washington şehrinde kutlanan babalar gününe ise ilk olarak 1924 senesinde Amerika Birleşik Devletlerinin o an başında bulunan Başkan Calvin Coolidge destek vermiş ve resmi gün olarak ilan etmek istese de o dönemde başaramamıştır. Bunu resmiyete kavuşturan ise 1972 yılında başkanlık yapan Richard Nixon imzası altında gerçekleşmiştir. Bu tarihten sonra kutlanan her babalar günü aslında Amerika Birleşik Devletlerinin resmi bayramıdır.

Babalar Gününün Farklı Algılanması

Babalar günü kutlamalarını dini kisve altında kutlamaya çalışan bir grup ise farklı tarih de bu kutlamaları yapmaktadırlar. Babalar gününü dini boyutta kutlayan Katolikler, Mart ayının 19. gününü İsa baba anısına  St. Joseph günü olarak armağan etmektedirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.