Ultimate magazine theme for WordPress.

Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

0 169

Psikolojik rahatsızlıklar arasında en sık görülen anksiyete kaygı bozukluğu olarak da bilinmektedir.  Neredeyse toplumun beşte birinde hayatının herhangi bir döneminde görülen bu rahatsızlık ileri seviyelerde çok daha ciddi sorunları da beraberinde getirir.

Kaç ya da savaş dürtüsünün etkileri 

Vücudun hayatta kalma mekanizması beyne kaç ya da savaş sinyali gönderen adrenalin artışıdır. İlkel zamanlarda hayati önem taşıyan bu dürtü böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin ile vücuda ihtiyacı olan enerjiyi pompalar. Ancak herhangi bir tehlike olmadığı halde aynı tepkilerin görülmesi durumunda vücutta anlamsız bir kaygı fırtınası yaşanmasına neden olacaktır.

Anksiyete hakkında temel bilgi 

Anksiyete nedir sorusunun cevabı da sebep olmadığı halde duyulan gereksiz kaygıdır şeklinde açıklanabilir. Aslında hayatta kalma adına tamamen gerekli bir duygu vücudu ele geçirdiği zaman nefes alış verişler sıklaşır, göz bebekleri büyür ve kalp atışı hızlanır. Bu sayede kaslara daha fazla oksijen gitmesi sağlanır. Vücudun doğal bir savunması olan kaygının istemsiz anlarda ortaya çıkması ise birey için içinden çıkılmaz bir sorun olarak yaşam kalitesini negatif yönde etkiler hale dönüşecektir.

Kaygı bozukluğuna işaret eden durumlar

Kaygı bozukluğunun bazı belirtileri vardır. Öncelikle bu dertten muzdarip olanlar toplum önünde konuşmaktan kaçınırlar, odak noktası olmaktan korkarlar. Kendini değersiz hissetme, yanlış yapacağından emin olma, aşırı terleme, göz kontağı kurmaktan kaçınma, uyku sorunları, zayıf hafıza, kas ağrıları, sıkışmışlık hissi, yoğun bir içsel konuşma gibi belirtiler de kaygı bozukluğuna işaret etmektedir.

Çocukluk travmaları ihmal edilmemeli  

Kaygı bozukluğunun temelini çocuklukta aramakta fayda var. Zira çocukluk döneminde yaşanan bir travma kaygı bozukluğunun temelini atabilecek kadar etkilidir. Ayrıca bu sorunun temeli genetik faktörler ile de açıklanmaktadır.

Kaygı bozukluğunu tetikleyen risk faktörleri 

Hemen hemen herkesin hayatının belirli bir döneminde tanışmak zorunda kaldığı anksiyete için stresli bir yaşam en büyük risk unsurudur. Ayrıca bağlanmaya yatkınlık, öfkeli mizaç, duygusal ruh hali de ansiyetenin yaşanmasını tetikleyen faktörlerdendir.

Kaygı bozukluğu tedavisi için öneriler

Anksiyete tedavisi genelde bu amaca yönelik ilaçlar ile yapılmaktadır. Ayrıca psikolojik terapi de kaygının altında yatan sebebi çözmek için doğru bir yaklaşımdır. Belirtileri hafifletmek adına nefes tekniklerinin de faydası olduğu bilinmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.