Çiçek-Vitrini
 • Arkadaşlık İlanları
 • Almanya da Çalışmak İçin İşçi Alımı Yapılacak Başvuruları 2011 2012

  Ana Sayfa » Gündem » Almanya da Çalışmak İçin İşçi Alımı Yapılacak Başvuruları 2011 2012
  Paylaş
  Tarih : 18 Eylül 2011 - 16:25

  Türkiyeden Almanyaya ilk olarak 1961 yılında başlayan işçi göçünün ardından aradan geçen 50 yıl sonra bu kez Almanya yeniden işçi alıyor. İşte Detaylar:  Türkiyeden Almanyaya ilk olarak 1961 yılında başlayan işçi göçünün ardından aradan geçen 50 yıl sonra bu kez, Almanyaya donanımlı, nitelikli eleman göçünün sağlanması amacıyla Almanya İŞKUR Başkanı Bundesagentur Für Arbeit Heinrich Alt ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Kemal Biçerli 14 Ekimde Almanyda bir araya gelecek.  Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Nihat Sorgeç, yaptığı açıklamada, Çalışma Bakanlığı himayesinde çalışan Almanya İŞKURun 115 bin çalışanı bulunan kurumsallaşmış büyük bir kurum olduğunu belirterek, istihdamın artırılması, işsizlikle mücadele ve ekonominincanlanmasına yönelik çalışmalar yaptığını söyledi.  Almanyada, istihdamın canlanması amacıyla ihtiyaç görülen ara eleman istihdamı için Vietnamdan işçi talebinde bulunulduğunu ifade eden Sorgeç, Bunun üzerine Alman İŞKUR Başkanı ile bir görüşme yaptım ve Almanyanın ihtiyacı olan ara elemanın Türkiyeden sağlanabileceğini ilettim. Bu öneriye sıcakbaktı. Bunun üzerine görüştüğüm İŞKUR Genel Müdürü Biçerlinin de sıcakbakması üzerine 14 Ekimde bir görüşme ayarladık diye konuştu.

  Bu görüşmede Almanyanın ihtiyaç duyduğu ara eleman sayısı ve niteliği gibi konuların görüşüleceğini anlatan Sorgeç, şunları bildirdi:

  Türkiyeden Almanyaya ilk olarak 1961 yılında işçi göçü başladı. Aradan geçen 50 yıl sonra Almanya, bu kez donanımlı eleman içinnbsp;Türkiyeden talepte bulunacak. Ancak, Almanyada teknik dallarda, özel sektörde, hizmet sektörde eleman sıkıntısı yaşanıyor. Yani hasta ve yaşlı bakıcı, teknisyen, tıbbi sekreter gibi ara mesleklerde çalışacak işçilere ihtiyaç var. Yaninbsp;Türkiye deki meslek lisesi mezunları, Almanyada çalışabilir.

  Güney Almanyanın bazı eyaletlerinde teknik dallarda eleman sıkıntısı yaşandığını, Doğu Almanya da ise turizm sektöründe çalışacak ara elemanlara ihtiyaç olduğunu ifade eden Sorgeç, yaşlı nüfusun ağırlıkta olduğu Almanya da en fazla yaşlı bakıcısına ihtiyaç bulunduğunu anlattı.

  Almanyanın istediği ara elemanlardan mesleğiyle ilgili lise diploması istendiğini, bu konuyla ilgili açılan kurslardaki sertifikaların yeterli olmadığını kaydeden Sorgeç,Türkiyeden Almanyaya gidecek işçilerde en önemli sorunun yabancı dil konuşma olduğunu ifade ederek, 14 Ekimde yapılacak görüşmede bu sorunun nasıl aşılacağının da görüşüleceğini söyledi.

  Almanya İşçilik Başvurusu İçin Tıklayın Formu Doldurun

  SPONSOR REKLAMLAR

  BENZER HABERLER

  asus-designo-mx27aqyu-sunar.jpg
  Asus, Designo MX27AQ’yu sunar

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); 27 inç 2560 x 1440 çözünürlüklü bu WQHD monitör, benzer boyutlu Full HD ekranlardan

  adana-btude-engellilerle-letiim-ve-farkndalk-soyleisi.jpg
  Adana Btü’de ‘Engellilerle İletişim ve Farkındalık’ Söyleşisi

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) Öğrenci Konseyi tarafından, “Bir

  adana-btude-engellilerle-letiim-ve-farkndalk-soyleisi-yapld.jpg
  Adana Btü’de Engellilerle İletişim ve Farkındalık Söyleşisi Yapıldı

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Adana BTÜ) Öğrenci Konseyi tarafından, Bir şey

  Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

  deri mont - msn kaydol - çiçek gönder