Ultimate magazine theme for WordPress.

Algı Bozuklu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir

0 379

İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik gördüklerini tanımlama, sınıflandırma ve yorumlama kapasitesidir. İç ve dış dünyayı yorumlama aşaması ise algı ile açıklanır. Ancak farklı nedenler ile yaşanabilecek istenmeyen sorunlar sebebi ile kişi bazı algı bozukluğu şikayetlerini yaşayabilmektedir. Her iki cinsiyette ve her yaş grubunda görülebilecek bu durumun fiziksel ve psikolojik pek çok nedeni bulunmaktadır.

Algı bozukluğu türleri nelerdir 

Bireyin algısının bozulması farklı şekillerde kendini gösterebilir. Örneğin birey bazı durumlarda uyaranları yanlış yorumlayarak yanılsama olarak adlandırılan bir çıkarım yapar. Bunun en iyi örneği karanlıkta ortamda birinin olduğu sanmaktır.

Uyaran olmadığı halde yanılsama 

Algı bozukluğu türlerinde genelde nörolojik sorunların da eşlik ettiği halüsinasyon görme durumu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ortamda herhangi bir uyaran olmadığı halde birey varmışcasına bir tepki göstermektedir.

Algıda çarpıtmanın tehlikeleri  

Çevreyi olduğundan farklı algılama da yine algıda bir bozukluğun işaretdir. Bunun adı deralizasyondur. Ancak bu türler arasında en nadir görülen ancak birey için en acı verici olan ise kendi bedenine karşı bir yanılsama durumudur. Depersonalizasyon adı verilen böyle bir durumda birey bedeninin tamamı ya da herhangi bir uzvuna karşı kendini yabancı hissederek ondan kurtulmak için tehlikeli durumlar bile yaşayabilir.

Algı bozukluğu ne anlama gelir 

Algı bozukluğu nedir sorusu olanı olduğundan farklı yorumlamak diye kısaca yanıtlanabilir. Bilişsel süreçlerdeki bir bozukluk olarak görülen algıdaki yanılsamalar sadece görsel olarak değil koklama, tat alma, işitsel ve kinestetik açıdan da bireyi zor durumda bırakabilirler.

zihin yorgunluğu algıda bozulmaya yol açabilir 

Yoğun bir iş temposu, stres ve zihni yoran farklı faaliyetler zaman zaman kişilerin algısında bozulmaya yol açabilir. Fiziksel bir soruna kıyasla çözümü daha kolay olan bu gibi durumlar yaşandığında zihinsel detoks oldukça etkili bir yöntemdir.

Algıyı aslına döndürmek

Algılamada sorun yaşayan bireyin nörolojik bir durumu olduğu zaman ilaç ve terapi gibi tedavi aşamalarından geçmesi gerekir. Genelde yorgunluk sebebi ile baş gösteren ve konsantrasyon eksikliğinin de eşlik ettiği geçici bir durumda ise algı bozukluğu tedavisi için dinlenme ve sağlıklı beslenme öneriliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Visit Website https://oceanpornhd.com
indian girls xxx
tattooed casting amateur gets a facial.sex videos evil sex with a wicked doctor.