kredikart2
dogalgaz2

Yerli insansız hava aracına tam not

Ana Sayfa » Gündem » Yerli insansız hava aracına tam not
Paylaş
Tarih : 05 Mayıs 2011 - 0:15

Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) ANKA, bugün yaklaşık bir buçuk saatlik uçuş gerçekleştirdi. Uçuşta, planlanan tüm sistem testleri başarı ile icra edildi.

Bu uçuşta, planlanan tüm sistem testleri başarı ile icra edildi. Testlerin tamamlanmasını takiben alana geri dönüşte uçağın sağ iniş takımı açılmazken, acil durum usulleri uygulandı.

Buna karşın arıza giderilemedi ve pas geçiş sonrası piste yapılan inişte, ANKAnın burun ve sağ kanadında hafif bir hasar oluştu.

Testlere proje kapsamında üretilen diğer prototip hava araçları ile ara verilmeden devam edilecek olup, yaşanan gelişmenin program takvimine olumsuz bir etkisi olmayacağı öğrenildi.

-ANKANIN ÖZELLİKLERİ

Türk İnsansız Hava Aracı (TİHA) ANKAnın, 17 metre kanat açıklığı, bin 600 kg kalkış ağırlığıyla, kendi sınıfının en üst kapasiteli uçakları arasında yer alıyor.

ANKAda, 7 bine yakın parçadan oluşan ve büyük oranda karbon kompozit malzemeden yapılan uçağın gövde ve kanatları ile radar görünürlüğünün düşük olmasına özen gösterildi.

155 beygirlik bir dizel motora sahip olan ANKA, 24 saat havada kalma kapasitesi bulunuyor.

ANKA, 200 kg faydalı yük kapasitesi ile aynı sınıftaki rakiplerinden daha büyük kapasiteye sahip bulunuyor.

ANKAnın taşınabilirliği de kolay. ANKA, C-130 nakliye uçaklarıyla istenilen yere nakledilebiliyor.

ANKA projesinde, yüzde 40lık bir bölüm milli sanayiye yaptırılırken, yaklaşık yüzde 20lik bir kısım da malzeme alımlarına ayrıldı.

Otomatik kalkış ve iniş kabiliyetine sahip olan uçağın, karıştırma korumalı 200 kmlik bir menzil veri linki bulunuyor.

Uçak, çekerek kaydettiği verileri yer istasyonuna gönderiyor ve bu çerçevede, keşif, gözetleme ile görüntü istihbaratının yanısıra, haberleşme ve elektronik harp imkanı sağlıyor.

Operatif İHA sınıfından bulunan ANKAnın görev bilgisayarı ASELSAN tarafından yapıldı.

ANKAya, 2012 yılında da bulutların ardından görüş sağlayabilecek radar sistemi monte edilecek.

-HERONDAN DAHA UCUZA MAL OLACAK

ANKAnın, sınıfındaki Herona göre, bazı üstünlükleri bulunuyor.

ANKA öncelikle, Herondan farklı şekilde jet yakıtı kullanıyor. Heronda üç saatle sınırlı olan buz önleme sistemi, ANKAda 24 saat boyunca çalışabiliyor.

Heronun 185 kg faydalı yük taşıma kapasitesi bulunurken ANKA 200 kg yük taşıyabilecek.

ANKA, 200 kmyi 1 saatte alabiliyor.

ANKAnın Herondan daha ucuza mal olacağını belirten yetkililer, aynı sınıftaki dört uçak ile iki istasyonlu bir sistemin ortalama maliyetinin 50-60 milyon dolar olduğunu, ancak ANKAnın bu rakamın altında mal olacağını vurguluyorlar.

-MİTOLOJİDEKİ ANKA KUŞUNDAN ESİNLENİLDİ

Efsaneye göre, bütün kuşların şahı olup, Kaf dağında yaşadığına inanılan Anka kuşu, bilge ağacında yaşar, ölümsüzdür ve bu nedenle tüm zamanların bilgisine sahiptir.

Bu nedenle, TİHAya da özgürlüğün, güç ve bilgeliğin sembolü olan Anka kuşunun ismi verildi. ANKA, kanatlarıyla da efsanelerde resmedilen Anka kuşuna benziyor.

ANKAnın sağ tarafında, Kemal Atatürk imzası bulunuyor.

www.haberegir.com

Etiketler : , , , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

cicekvitrini

BENZER HABERLER

AstroPay-Card
Astropay Bayi

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); İnternet çağında yaşıyoruz ancak interneti etkin olarak ne derece kullanabiliyoruz? Hayatımızı

milli-eitim-bakanlndan-teog-acklamas.jpg
Akrabalık ilişkileri üzerine

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Akrabaların gerçekte iyiliğinizi isteyen insanlar olmayabileceğini, kötü günlerinizden

güzel-kadın
Yaz bakımı nasıl olmalıdır?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Yaz aylarında kadınların özellikle saçları için çok daha dikkatli bakımlar yapması

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Çiçek - msn kaydol