kredikart2
dogalgaz2

Ölen MİTçi Rusyaya mı çalışıyordu?

Ana Sayfa » Sağlık Yaşam » Ölen MİTçi Rusyaya mı çalışıyordu?
Paylaş
Tarih : 04 Nisan 2011 - 6:58

Görev yaptığı dönemde Rusya için de çalıştığı iddia edilen emekli MİT mensubu Tahsin Haluk Akterin evinde ölü bulunması kafalarda soru işaretleri bıraktı.

Emekli MİTçi Tahsin Haluk Akterin ensesinden 3 kurşun yemiş vaziyette evinde ölü bulunması dikkatleri şüpheli bir şekilde ölen MİTçilere yöneltti. Akter ile birlikte son 5 ayda 6 MİT mensubunun şüpheli ölümü kafalarda soru işareti oluşturdu.

Esrarlı bir şekilde hayatlarını kaybeden istihbarat elemanlarının görev yaptıkları dönemlerde önemli birimlerde bulunmaları bu şüpheyi daha da artırıyor. Akterin, bir dönem Türkiyenin tehdit algılamasında ilk sıralarda yer alan Rusyaya da ajanlık yaptığı iddia edildi. Çift taraflı ajan olduğu ileri sürülen Akterin emekli olduktan sonra da Rusya ile ilişkilerini devam ettirdiği öne sürüldü. Evinde ensesine yediği üç kurşunla yaşamanı yitiren Akterin, MİT mensubu gazeteci ajanlardan olduğu ortaya çıktı. Basın kartlı ajan Akterin, Ergenekonun tutuklu sanığı İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından çıkarılan 2000e Doğru dergisine dosya sızdırdığı, eski eşi Seyhun Güleç tarafından da dile getirildi.

ADI MİT RAPORUYLA DUYULDU

“Banker Bako Olayı, Polis İçindeki Çekişme ve Yeraltı, Polis, Kamu Görevlileri İlişkileri” isimli 1987 yılındaki MİT Raporunu kamuoyuna 2000e Doğru dergisi duyurmuştu. Raporu 2000e Doğruya getiren bu haberden sonra derginin istihbarat şefliğini yapacak olan İrfan Taştemur, eski bir Akdeniz Dev – Genç üyesiydi. Dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal ve yine dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evreni oldukça zor durumda bırakan rapor, o dönemde Kuzey Iraka yapılan operasyonları 2000e Doğru dergisinde sık sık haber yaptıran Doğu Perinçek için büyük bir fırsat sunmuştu. Bu sırada 2000e Doğrunun İstanbul bürosunda, olayların merkezindeki isim olan eski MİTçi Ferdi Tamer ile yine eski MİT görevlisi Haluk Akterin telefon konuşmaları dergi tarafından kaydedilmiş ve bu konuşmalar daha sonra aynı dergide yayımlanmıştı.

MİTTE EKİPLER SAVAŞI

O dönemde Haluk Akter ve Ferdi Tamer tarafından basına sızdırılan MİT Raporu, MİT ve Emniyet teşkilatında tasfiyelerin başlamasına neden oldu. Silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden MİTçi Hiram Abas ve kurumda efsane bir isim olarak anılan Mehmet Eymür bunların başında geldi. Eymür ve Abasın dışında Korkut Eken de görevden uzaklaştırılan isimlerden biriydi. Rapora katkı verdiği öne sürülen Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Daire Başkanı Atilla Aytek de Türkiyede kaçakçılık olaylarının en az görüldüğü il olan Eskişehire tayin edilmişti.

TAMER DE İNFAZ EDİLDİ

MİTde Arşiv-Sorgu Müdürü olarak görev yapan Ferdi Tamer emekli olduktan sonra önce manav ardından da tüp bayii işine girdi. Perinçek tarafından çıkarılan 2000e Doğru dergisi ile yakın ilişkiler kuran Tamer ile Haluk Akterin derginin İstanbul bürosunda yaptığı telefon konuşması kaydedilip 2000e Doğruda yayımlandı. Bu telefon görüşmesinde Akterin Tamere, “Abi raporu kimin hazırladığını senin daha iyi bilmen lazım. 2000e Doğru ile senin temasın var” demesi dikkat çekti. Söz gazetesinin muhabirliğini de yapan Tamer, Perinçekin 2000e Doğru dergisiyle çok yakın ilişkiler kurdu. Tamer, 18 Aralık 1990da tüpçü dükkanında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

İP, Tamere sahip çıkmıştı

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından çıkarılan 2000e Doğru dergisinin o dönem yayın kurulunda görevli olan ve 2002 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren Hasan Yalçın, ajan gazeteci Ferdi Tamerin, dergilerine yaptığı açıklamalardan dolayı öldürüldüğünü iddia etmişti. Yalçın, bir dönem İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcılığı da yapmıştı. Tahsin Haluk Akterin basın camiasının içine sızdırılmasını aynı zamanda eski bir gazeteci de olan eski eşi Seyhun Güleç şöyle anlatıyor: “Haluk çok şey yaşamış ve çok şey biliyordu. Polis kolejini bitirdikten sonra yeteneklerini keşfeden bazı yöneticiler onu MİTe alıp çok özel ajan olarak yetiştirdi. 1974de Hergün gazetesi polis muhabiri olarak basın dünyasının içine sızdı. Ünlü MİT Raporunun sızdırılması ve bunun yanında Tahsin Şahinkaya, Dündar Kılıç, Asil Nadir dosyaları gibi önemli pek çok konunun baş aktörlerindendi. Susurluk çetesini de kazadan bir yıl önce bir dergiye sızdırmıştı. Nokta, Aydınlık ve 2000e Doğru dergilerine haber sızdırır, Danışman olarak görev yaptığı Söz gazetesine de sahte isimlerle dosya haberler hazırlardı.”

Katil zanlısı çocukluk arkadaşı mı?

Tahsin Haluk Akter, geçen pazartesi günü Bodrum Yalıkavak beldesindeki Gerişaltı mevkisi 23. Sokaktaki evinin banyo küvetinde ölü bulundu. Otopsi sonucu üç kurşunla ensesinden vurularak öldüğü belirlenen Akterin katil zanlılarının bulunması için jandarma bölgede çalışma başlattı. Katil zanlısı olarak Kambur Ali lakaplı Akterin çocukluk arkadaşı Müfit Ali Tengizin arandığı öğrenildi. Evinde ve iş yerinde bulanamayan Kambur Aliye ulaşılamıyor.

Nuri Gündeşin adamıydı

Öldürülen MİTçi Tahsin Haluk Akterin Nuri Gündeş ile olan ilişkisi dikkat çekiyor. Akterin eski eşi Seyhun Güleç, İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasında da ismi geçen MİT eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Nuri Gündeş ile Haluk Akter arasındaki ilişkiyi deşifre etti. Güleç, “MİTte Kontrespiyonaj Dairesi Amirliğine kadar yükseldi. MİT Başkanı Nuri Gündeş onu evladı gibi severdi” dedi. Güleç ayrıca “Mete Bozbora ve Ferdi de aynı ekiptendi” diyerek, bunun yanında Hiram Abbasın da Gündeş ekibinden olduğunu iddia etti.

ÇARKIN, MİTE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Eski Özel Harekat polisi Ayhan Çarkın, itiraflarında MİTe dikkat çekmişti. Çarkın itiraflarında şunları söylemişti: “Bizim dönemimizde siyasi şubede çalışanların hepsi derhal tutuklanmalı ve mal varlıklarına el konulmalı. Panzer Şakir, Sarı Celal denilen ve örgüt masalarından sorumlu olanlar vardı. Ellerinde viski şişesiyle şubede dolanırlardı. Onların hepsinin sorgulanması lazım. İstanbulda örgüt elemanından daha fazla polis öldü. Neden diye sorulsun. Ekip otolarını kim taramış araştırılsın. MİTçilerin alınması lazım. 1989-93 arası görev yapan İstanbuldaki MİTçiler, Marmara Bölge Sorumlusu ve örgütlerden sorumlu olan MİTçiler alınmalı, sorgulanmalı.”

YENİ ŞAFAK

www.haberegir.com

SPONSOR REKLAMLAR

cicekvitrini

BENZER HABERLER

erkeklerin-souk-havalardaki-kabusu.jpg
En İyi Üreme Organı Büyütme Aleti

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Erkeklerin kendilerine güvenmeleri için kadınlardan farklı olarak bir takım özelliklere

guzel-kiz-resimleri-6
2016 Yaz Saç Modelleri

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Saçlar kadınlar için vaz geçilemez şeylerinden bir tanesidir. Hal böyle olunca da ankara

samsungun-gozdesi-galaxy-a7-ayvrupada.jpg
Anvelop Elbise Tarzı

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); En iyi moda tasarımcıları arasında yer alan Diane Von Furstenberg, 1970 senelerinde moda

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Çiçek - deri mont - msn kaydol