Son Dakika
13 Ekim 2015 Salı

81 ilde yapılan seçim anketi sonucu

29 Nisan 2011 Cuma, 11:47
81 ilde yapılan seçim anketi sonucu

İKSaranın 81 ilde 4378 kişi ile yüzyüze görüşme yöntemiyle yaptığı anketin sonucu açıklandı. Ankette, liderlerin parti tabanları üzerindeki beğeni seviyeleri de ölçüldü.

Şenay Yıldızın haberi

12 Haziran için geri sayım sürerken İKSara Araştırma Şirketi, AKŞAM okurları için seçmenin nabzını tuttu. Kararsız oylar dengeli dağıtıldığında AK Partinin oranı yüzde 46.4, CHPnin yüzde 30.3, MHPnin yüzde 13.5 çıktı. Araştırmada Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Kılıçdaroğlunun seçmen üzerinde yarattığı algı da sorgulandı.

Türkiyede ilk kez GPSli el terminali kullanarak yaptığı anketlere adını duyuran İKSaraVeri Analiz ve Araştırma Şirketinin 15-31 Mart 2011 tarihleri arasında yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. New York Üniversitesinden Doç. Dr. Selçuk Şirin ile Okan Üniversitesinden Yard. Doç. Dr. Çağdaş Şirin liderliğindeki İKSaranın 81 il, 349 ilçe, 77 belde ve köyde 2220si erkek, 2158i kadın toplam 4378 kişi üzerinde yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirdiği ankette seçmenin politik tercihi kadar Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlunun seçmende yarattığı algı dikkat çekici bulundu.

GÜVENİLİRLİK TESTİ

İKSara, kamuoyu yoklamasında liderlerin parti tabanları üzerindeki beğeni seviyelerini ölçtü. AKP seçmeninin yüzde 95.67si, CHP seçmenin yüzde 85.71i, MHP seçmenin ise yüzde 78.11i kendi genel başkanlarını beğendiklerini söyledi.

Araştırmada AKP ve CHP liderleri güvenilirlik açısından da sorgulandı. Buna göre, Recep Tayyip Erdoğan sözüne güvenilir bir siyasetçi midir? sorusuna AKP seçmeninin yüzde 98i, CHPlilerin yüzde 11.5i, MHPlilerin yüzde 25.56sı, BDPlilerin yüzde 26.67si, kararsızların yüzde 58.22si evet dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu sözüne güvenilir bir siyasetçi midir? sorusuna da CHP seçmeninin yüzde 94.64ü, kararsızların yüzde 43.12si, MHPlilerin yüzde 35.9u, BDPlilerin yüzde 27.27si ve AKPlilerin yüzde 8.67si evet yanıtı verdi.

İki liderin TOP 10u

İKSaranın anketinde seçmenlere iki liderin adı söylendiğinde akla gelen ilk kelimenin ne olduğu da soruldu. Ortalamalar alındığında en çok akla gelen 10 kelime şöyle sıralandı

HEM Erdoğan hem Kılıçdaroğlu için akla gelen ilk 10 kelimeden sadece biri negatif. Erdoğan için ikinci sıradaki Güvenilmez kelimesine karşın altıncı sırada Güvenilir kelimesi dikkat çekici. Güvenilmez kelimesi, Kılıçdaroğlu için de üçüncü sırada yer alıyor.

KUTUPLAŞMA GÖSTERGESİ

İKSara Genel Müdürü Yrd. Doç Dr. Çağdaş Şirin, ankette iki lider için de Güvenilmez ifadesinin çıkmasını şöyle yorumladı: Her iki partinin tabanı da karşı partinin lideri ne derse desin, ne yaparsa yapsın karşı. Bu nedenle karşı partinin liderini güvensiz buluyor. Bu da toplumdaki siyasi kutuplaşmanın boyutunu gözler önüne seriyor.

Şirin, Kılıçdaroğlu ile ilgili Bilmiyorum ifadesi için deYa gerçekten hiç tanımıyorlar, ya da yorum yapabilecek kadar tanımadıklarını düşündükleri için bu ifadeyi kullanıyorlar şeklinde yorumladı.

 Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?

Ankette seçmenlere yöneltilen Bu pazar seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? sorusuna katılımcıların yüzde 43.1i AKP, 27.0si CHP, 11.9u MHP, 5.0i BDP, 1.0i SP, 0.5i DP yanıtını verdi. Kararsızlar dengeli dağıtıldığında şu sonuçlar ortaya çıktı: AKP yüzde 46.4, CHP yüzde 30.3, MHP yüzde 13.5, DP yüzde 5.4, SP yüzde 1.4, DP yüzde 0.9, diğer yüzde 2.0.

İKSara Genel Müdürü Yard. Doç. Dr. Çağdaş Şirin bu sonuçları şöyle yorumladı: Bizim şimdiye kadar yaptığımız araştırmalarda ilk defa CHP 30 puan sınırını burun farkıyla da olsa aşmış görünüyor. Şubat anketimizde yüzde 27.8 oy oranına ulaşmıştı. Zira, CHP mart ayı boyunca oldukça iyi bir performans sergiledi. CHP, ABDde Bill Clintonın ve İngilterede Tony Blairin uyguladığı perakende kampanya modelini çok başarılı bir şekilde uyguluyor aslında. Yani, yoksullara aile sigortası ile gençlere askerlik, taşeron işçilere kadro ve köylülere ucuz mazot gibi özel projelerle CHP uzun bir zamandan sonra ilk defa kendi doğal tabanı dışındaki alanlara yöneliyor.

Kısa askerliğe her 4 CHPliden biri karşı

CHPnin askerlikle ilgili önerisi seçmenin yüzde 44ünün desteğini alabildi. Parti tabanlarına göre bakıldığında CHPnin bu önerisine CHPlilerin yüzde 75i destek verirken, AKPlilerin yüzde 70.8i karşı. Öneriyi BDPlilerin yüzde 53.7si, MHPlilerin yüzde 32.3ü, kararsızların yüzde 31.7si destekliyor.

 

Güneydoğuda CHPnin adı yok

İKSara, TÜİKin bölge tanımlarını baz alarak, bölgesel oy dağılımlarını da ölçtü. AKP ve CHP açısından bölgesel oy dağılımlarına bakınca ortaya çıkan tablo AKPnin en büyük farkı Kuzeydoğu Anadolu ve Orta Anadoluda aldığı görülüyor. CHP, Ege ve Batı Marmara bölgelerinde birinci parti. Güneydoğuda ise AKP için yüzde 44.61, CHP için yüzde 6.77 destek göze çarpıyor.

GAZETECİ TUTUKLAMAK YANLIŞ

İKSaranIn anketinde seçmene geçen ay gündeme oturan gelişmeler de soruldu. Aralarında Ahmet Şık ve Nedim Şenerin da bulunduğu gazetecilerin tutuklanmasını ankete katılanların yüzde 48i Doğru bulmuyorum diye yanıtlarken yüzde 36sı tutuklamaların yerinde olduğu görüşünde. Gazetecilerin tutuklanmasına en çok AKP tabanı destek verirken, CHPliler en karşı olan grup arasında yer aldı. Seçmenlerin yüzde 17si ise Bu konuda fikrim yok dedi.

NÜKLEER SANTRALA KARŞIYIZ

Türkiyede nükleer santral kurulması konusu da mercek altına alındı. Seçmenlerin yüzde 59u Nükleere hayır derken, evet diyenlerin oranı yüzde 41 oldu.

Ev kadınları memnun, öğrenci ve işsiz rahatsız

Seçmenlere hükümetin son dönemdeki icraatlarını beğenip beğenmedikleri de soruldu. Meslek grupları açısından bakıldığında ev kadınları ve serbest meslek sahiplerinin hükümetin icraatlarından en memnun iki grup olduğu görüldü. Buna göre, ev kadınlarının yüzde 62.12si, serbest meslek sahiplerinin ise yüzde 57.49u hükümetin icraatlarını beğendiklerini ifade etti. Buna karşılık işsizlerin yüzde 54.36sı, öğrencilerin yüzde 59.26sı hükümetin icraatlarını beğenmediklerini söyledi.

AKŞAM

www.haberegir.com

You must be logged in to post a comment Login