Ultimate magazine theme for WordPress.

10’dan Geriye Sağlıklı Alışkanlıklar Edilmek

0 318

Günümüzde en çok konuşulan konular arasında sağlıklı beslenme ve spor yer alıyor. İnsanlar sağlıklı alışkanlıklar kazanmak istiyor ama bir yandan fast food kültürünün, televizyon ve sosyal medya bağımlılığının içine çekiliyorlar. Peki, nasıl sağlıklı alışkanlıklar edinebiliriz? Gelin 10’dan geriye sayarak gün içinde neler yapabileceğimizi bulalım!

10 BİN ADIM ATIN

Artık neredeyse bütün telefonlarda adım sayan uygulamalar mevcut. Eğer kendimize hedef koyarsak daha fazla hareket etmeye başlarız, her zaman hedefler insanları daha fazla motive etmiştir. Bu şekilde işe giderken bir durak önce inip yürüyebiliriz, belki bakkala ekmek siparişi vermek yerine güne biraz adım atarak ve nefes alarak başlamak isteriz, kim bilir!

9’DAN ÖNCE KAHVALTI EDİN

Konu sağlıklı alışkanlıklar olunca kahvaltı etmek akla gelen ilk şey oluyor. Asıl düşünülmesi gereken ise kahvaltının erken saatlerde edilmesi gerektiğidir, üçten sonra edilen kahvaltı düzensiz bir hayatı sağlıklı hale getirmiyor maalesef.

8 BARDAK SU İÇİN

Su hayatın kaynağıdır, yeterli su almayan bireyin sağlıklı alışkanlıklar edindiği düşünülemez. 250 ml hacimli bir bardaktan sadece sekiz kez su içerek günlük su ihtiyacınızı karşılayıp, sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Eğer su içmeyi unutuyorsanız kendinize küçük bir çizelge hazırlayarak her yeni tik atışınızda bardağınızı yeniden doldurmanız gerektiğini hatırlayabilirsiniz.

7 SAAT UYUYUN

Her bireyin ihtiyacı farklılık gösterir ama ortalama olarak en az 7 saat uyuduğunuzda hayatınızın yavaş yavaş düzene girmeye başladığını göreceksiniz. Üstelik kendinizi zinde ve mutlu hissederek uyanmak da cabası.

6 DAKİKA MEDİTASYON YAPIN

Gün içerisinde birçok şeye zaman ayırırız ama kendimizi dinlemek için beş dakikamız bile yoktur. Meditasyon yapmak; kendine vakit ayırmak, bedenini sevmek ve ruhuna sarılmaktır. Ayrıca meditasyon seansları sadece psikolojik olarak değil fizyolojik olarak da bedenimizi iyi yönde etkiler, mesela ödem atmaya yarayan hormonlar salgılamanızı sağlar.

5 KEZ MEYVE&SEBZE YİYİN

Sadece 5 kez öğünlerinize eklediğiniz meyve veya sebze sağlıklı alışkanlıklar edinmek adına attığınız en büyük adımlardan biri olabilir. Gelin bu molanızda kahvenizin yanında bir elma da yer alsın, lahmacun yemek konusunda kararlıysanız bile içini bol yeşillikle doldurun. Eminim farkı kısa sürece hissedeceksiniz.

4 MOLA VERİN

Bu molalarda ne yapacağınız tamamen kişisel tercihiniz ama durup tam dört kez sevdiğiniz bir şeyi yapmak ya da belki hiçbir şey yapmamak bedeninize iyi gelecektir. Bir şeylere yetişmeye çalışırken kendi hayatınızı ıskalamayın.

3 ANA ÖĞÜN YAPIN

Kahvaltının öneminden bahsettik, ya diğer öğünler? Sabah, öğlen ve akşam yemeği yiyerek 3 öğün beslenmeye başlayınca hayatınız ister istemez bir düzeni olacaktır. Unutmayın, bedeni sağlıklı bir şekilde doyurmak ruha da iyi gelir.

2 SAAT ÖNCEDEN UYKUYA HAZIRLANIN

Hazırlığınız pek tabii pijama giymekten ibaret olmamalı! Uykuya hazır hale geldikten sonra iki saat boyunca sosyal medyadan uzak durun; bakım yaparak, kitap okuyarak, müzik dinleyerek vs. kaliteli zaman geçirin. Bu uykunuzun kalitelisini artıracaktır.

1 KÜÇÜK EGZERSİZ YAPIN

Çoğu kişi spordan zaman bulamadığı bahanesiyle uzak duruyor. Peki, gerçekten öyle mi? Sadece 15 dakika mekik çekmek, bisiklete binmek, ip atlamak bile vücudunuza iyi gelecektir. Sağlıklı alışkanlıklar başladıkça çoğalır, bir dakikalık minik egzersiziniz bir bakmışsınız bir saate çıkmış. Başlayın, gerisi gelecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.